Pondělí 28. listopadu 2022, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

USA s Německem jednají, aby vyřešily neshody ohledně plynovodu Nord Stream 2

Svět

  16:28
Berlín/Washington - Zástupci Německa a Spojených států v těchto dnech jednají ve snaze vyřešit neshody, které mezi zeměmi panují kvůli výstavbě plynovodu Nord Stream 2. Podle agentury Reuters to oznámil německý ministr zahraničí Heiko Maas. USA výstavbu plynovodu, který je již téměř hotový, dlouhodobě kritizují.

ilustrační snímek foto: Jens Buettner/dpa via AP

USA neuvalí sankce na firmu stojící za plynovodem Nord Stream 2 a jejího výkonného ředitele

„Jak asi víte, vedou se nyní jednání mezi německou vládou a administrativou ve Washingtonu,“ řekl Maas s tím, že Berlín usiluje o dosažení dohody s USA. „To bude tématem rozhovorů ve Washingtonu,“ dodal bez bližších detailů. „Pevně věřím, že se nám podaří najít shodu, ačkoliv to rozhodně nebude jednoduché a nedojdeme k ní rychle,“ poznamenal.

Trasa plynovodu Nord Stream 2.
Inspekce plynového potrubí plynovodu Nord Stream u ruské Portovaji.

Německá mediální skupina Funke už v pondělí informovala, že kancléřka Angela Merkelová vyslala do USA dva ze svých nejbližších spolupracovníků, aby připravili kompromisní dohodu ohledně plynovodu Nord Stream 2 před cestou amerického prezidenta Joea Bidena do Evropy, která je plánovaná na polovinu června.

Plynovod Eugal je dokončený. Přepravovat by měl i plyn z kontroverzního plynovodu Nord Stream 2

Spojené státy projekt plynovodu Nord Stream 2 dlouhodobě kritizují, protože podle nich zvýší ruský politický a ekonomický vliv na Evropu. Trasa plynovodu se totiž vyhýbá Polsku a Ukrajině, které tak nebudou dostávat tranzitní poplatky a přijdou rovněž o část svého diplomatického vlivu. Moskva a Berlín nicméně argumentují tím, že jde o čistě komerční záležitost. Plynovod je nyní z 95 procent hotový a ruský plynárenský gigant Gazprom společně se svými západními partnery horlivě pracují na jeho dostavění.

Biden se po lednovém nástupu do funkce snaží vylepšit vztahy s tradičními partnery USA včetně Německa, které značně utrpěly za vlády jeho předchůdce Donalda Trumpa. Ačkoliv Washington s výstavbou plynovodu nadále nesouhlasí, oznámil nedávno, že nakonec neuvalí již nachystané sankce na firmu Nord Stream 2 AG, která stojí za stejnojmenným plynovodem, a na jejího výkonného ředitele. Podle šéfa americké diplomacie Antonyho Blinkena nicméně chystají postihy vůči ruským lodím a společnostem, které stavbu provádějí.

Autor:

PRONÁJEM BYTU 3+1, EL. KRÁSNOHORSKÉ, S. VRBNÉ, ČB
PRONÁJEM BYTU 3+1, EL. KRÁSNOHORSKÉ, S. VRBNÉ, ČB

El. Krásnohorské, České Budějovice - České Budějovice 5
11 500 Kč/měsíc

Mohlo by vás zajímat