130 let
Desetidenní manévry se konají od minulého týdne v moři v pásmu širokém dva tisíce kilometrů

Desetidenní manévry se konají od minulého týdne v moři v pásmu širokém dva tisíce kilometrů | foto: Reuters

USA se bojí, že Izraelci opravdu zaútočí na Írán

Svět
  •   8:30
WASHINGTON - Američtí představitelé se stále více obávají, že Izrael připravuje přes americké námitky vojenskou akci proti Íránu a zintenzivnili plány na ochranu amerických zařízení v oblasti pro případ konfliktu.

Napsal to dnes americký deník The Wall Street Journal (WSJ).

Prezident Barack Obama, ministr obrany Leon Panetta a vysocí představitelé armády opakovaně soukromě varovali izraelské představitele před hrozivými důsledky útoku. Podle WSJ chtějí, aby Izrael poskytl více času sankcím a dalším krokům, které mají přimět Írán opustit jeho údajné úsilí o získání jaderných zbraní.

Obama hovořil ve čtvrtek telefonicky s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem a předseda sboru náčelníků štábů bude příští týden jednat v Izraeli s představiteli izraelské armády, uvedl WSJ.

ČTĚTE TAKÉ:

Američané varovali Írán před tím, aby reagoval na sankce uzavřením strategického Hormuzského průlivu a Teherán zase obviňuje USA a Izrael ze zavraždění íránského jaderného vědce. Současně obě strany ale podle všeho podnikly kroky k oslabení napětí. Írán souhlasil s přijetím delegace jaderných inspektorů OSN a Američané dvakrát zachránili íránské námořníky.

USA chtějí Írán zastrašit, posilují armádu v Kuvajtu

Podle amerických představitelů se armáda připravuje na případné reakce na izraelský útok na Írán, včetně možnosti, že by proíránské šíitské milice v Iráku napadli americké velvyslanectví v Bagdádu.

USA se domnívají, že jejich velvyslanectví a další diplomatické mise v Iráku jsou zranitelnější po stažení amerických vojáků ze země, kde má ale nadále zůstat na 15.000 Američanů. Washington má také 15.000 vojáků v Kuvajtu, z velké části kvůli odstrašení Íránu. Přesunul do oblasti Perského zálivu i druhou letadlovou loď.

Podle amerických zdrojů armáda také přesunuje do oblasti letadla a další vojenská zařízení, píše WSJ. Odradit Írán od nepřátelských akcí mají i urychlené prodeje zbraní klíčovým spojencům v oblasti, včetně Spojeným arabským emirátům a Saúdské Arábii.

Izraelci tvrdí, že Netanjahuova vláda úzce koordinuje s Washingtonem reakci na íránskou hrozbu. "Izrael se domnívá, že posílené sankce spolu s věrohodnou vojenskou hrozbou by mohly odradit íránský režim od vývoje jaderných kapacit," řekl izraelský velvyslanec v USA Michael Oren.

"Je těžké určit, kdy se Izraelci jen chvástají"

Panetta a další američtí představitelé v posledních týdnech v soukromých rozhovorech chtěli od izraelských politiků ujištění, že nezaútočí na Írán.

Ale izraelská odpověď byla nezávazná, uvedli američtí představitelé.

"Naše obavy se zvýšily," řekl vysoký představitel americké armády o možnosti izraelského útoku i přes americké námitky. WSJ připomíná, že Teherán překročil minulý týden jednu z "červených linií" vytýčených Izraelem, když začal obohacovat uran v podzemním zařízení Fardo u posvátného města Kom.

Přes těsné vztahy s Izraelem si Američané stále lámou hlavu nad izraelskými záměry. "U Izraelců je těžké určit co je chvástání a co ne," řekl bývalý americký představitel.

Někteří američtí zpravodajci si také stěžují, že americké špionážní služby věnují Izraeli jen malé zdroje. Někteří představitelé již dlouho tvrdí, že vzhledem k potenciálu Izraele zatáhnout USA do potenciálně výbušných situací by Američané měli věnovat více zdrojů na to, aby zjistili, jaké jsou skutečné záměry Izraele, napsal WSJ.

Írán: máme důkazy, že jaderného vědce zavraždila CIA

Teherán má prý důkazy o tom, že za smrtí íránského jaderného vědce z tohoto týdne stojí Spojené státy.

"Máme hodnověrné dokumenty a důkazy, že tento teroristický čin byl plánován, veden a podporován CIA," uvedlo ministerstvo zahraniční blízkovýchodní země v dopise adresovaném velvyslanectví Švýcarska v Teheránu, které zastupuje zájmy USA v Íránu.

Dvaatřicetiletého Mostafu Ahmadího Rošana, který pracoval v centru pro obohacování uranu v Natanzu v provincii Isfahán, zabila ve středu magnetická bomba připevněná k jeho autu. Šlo již o pátý podobný útok za poslední dva roky.

Ministryně zahraničí USA Hilary Clintonová popřela, že by za útokem stály Spojené státy. Také Izrael, který v minulosti Írán z podobných akcí obviňoval, slovy prezidenta Šimona Perese odmítl odpovědnost.

ČTĚTE VÍCE: Útočil Mossad? Bomba zabila íránského profesora

Autoři: Lidovky.cz, ČTK
  • Vybrali jsme pro Vás