• Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Stejnou střelu Standard Missile-3 (SM-3) jako je na ilustračním snímku z roku 2003 použily Spojené státy k sestřelení špionážního satelitu. | foto: ČTK

USA sestřelily špionážní satelit

Svět
  •   14:44
WASHINGTON - Raketa odpálená v noci z lodi amerického vojenského námořnictva v severním Pacifiku poblíž Havaje s velkou pravděpodobností zasáhla americký nefunkční špionážní satelit, který mířil k Zemi.
Generál James Cartwright tvrdí, že řízená střela pravděpodobně již při prvním pokusu zničila palivovou nádrž obsahující velké množství toxického hydrazinu, což bylo cílem náročné operace. Stoprocentní jistotu o přesném zásahu do nádrže prý ale budou USA mít až za dalších 24 až 48 hodin. "Je velmi pravděpodobné, že jsme satelit zasáhli. Je také velmi pravděpodobné, že jsme přímo zasáhli palivovou nádrž," řekl Cartwright.

Raketa SM-3 byla odpálena z válečné lodi USS Lake Erie dnes zhruba v 04:27 SEČ (středa 22:27 místního času). Svůj cíl prý zasáhla o tři minuty později. "Vzhledem k poměrně nízké výšce, v níž byl satelit zasažen (asi 247 kilometrů nad zemským povrchem), začaly už jeho první úlomky vstupovat do zemské atmosféry," potvrdil Cartwright. Shořet by měly maximálně během dvou dnů.

Čína žádá o podrobnosti operace
Cílem sestřelení satelitu bylo zabránit jeho dopadu na Zemi a především zničit jeho palivovou nádrž, která obsahuje velké množství nespotřebovaného paliva pro manévrovací trysky, toxický hydrazin. V případě dopadu trosek satelitu na zemský povrch se odborníci obávali zamoření velkých oblastí jedovatým plynem.

Čínské ministerstvo zahraničí v souvislosti s možnými následky operace oznámilo, že je ve stavu pohotovosti. Zároveň požádalo Pentagon o zveřejnění podrobností o celém manévru. Čína uskutečnila úspěšný test rozstřelení své nefunkční meteorologické družice balistickou raketou v lednu 2007. Washington tehdy protestoval s tím, že "vývoj a zkoušení takových zbraní není v souladu s duchem spolupráce, o níž obě země při civilním využití vesmíru usilují".

Americký projekt také kritizovalo Rusko, podle něhož celá záležitost kolem odstranění družice je jen skrytým vojenským testem sestřelování nepřátelských satelitů, tedy prověrkou schopností protiraketového štítu působit také jako protidružicový.
Autor: Lidovky.cz
  • Vybrali jsme pro Vás