12. září 2014 17:22 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

USA zpřísnily protiruské sankce, týkají se i banky Sberbank

Vladimir Putin při svém projevu před diplomaty. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vladimir Putin při svém projevu před diplomaty. | foto: Reuters

Spojené státy oznámily zavedení dalších protiruských sankcí, které mají postihnout finanční sektor, ale také zbrojní a ropný průmysl. Informovala o tom agentura Reuters. Nové americké sankce, motivované ruským podílem na ukrajinské krizi, zahrnují i největší ruskou banku Sberbank. S vlastními sankcemi ale přichází i ruská strana

Americké ministerstvo financí oznámilo, že nové sankce se budou týkat dalších firem a jednotlivců. Citelně mají zasáhnout zejména bankovní sektor, protože nyní zahrnují už celkem šest ruských bank včetně největšího bankovního ústavu Sberbank. Americké společnosti ani jednotlivci nyní těmto bankám nesmějí poskytovat úvěry s delší než 30denní splatností.

USA také zakázaly vývoz jakýchkoli zařízení, která by ruským ropným společnostem jako jsou Gazprom či Lukoil mohla sloužit při vyhledávání dalších zdrojů ropy, zejména v Arktidě.

Washington sankce vůči Rusku zpřísnil krátce poté, co k tomuto kroku přistoupila i Evropská unie.

O protiruských sankcích vyhlášených EU čtěte zde

Putin: Zavedeme jen ty sankce, které nás nepoškodí

Kreml schválí jen takové odvetné sankce proti Západu, které prospějí ruské ekonomice. Během pobytu v tádžické metropoli Dušanbe to prohlásil ruský prezident Vladimir Putin. "Ukazovat svaly a cenit zuby, a přitom počítat škody, to Rusko dělat nebude," zdůraznil.

Putin reagoval na nový balík sankcí EU, který dnes vstoupil v platnost. Postihuje ruské banky, zbrojní společnosti a energetické firmy a rozšiřuje o 24 nových jmen seznam osob, které jsou v Evropské unii nežádoucí. Nový seznam sankčních opatření proti Rusko dnes zveřejnil i Bílý dům.

Ruská vláda se nyní nad odvetou proti novým západním sankcím zamýšlí, řekl ruský prezident. "Budou-li zavedeny, pak jenom tak, aby vytvořily pro nás samotné lepší podmínky," uvedl Putin a jako příklad uvedl embargo na dovoz evropských potravin, které Rusko v srpnu vyhlásilo odvetou za předešlý balík sankcí EU.

"Jaké kroky to budou a budou-li vůbec nějaké, to ať posoudí vláda a předloží návrhy," dodal.

Podle kremelského poradce Andreje Belousova se ruská protiopatření mohou týkat embarga na dovoz automobilů a některých druhů spotřebního zboží, například textilních výrobků.

Rozšíření jmenného seznamu osob, které jsou sankcím EU vystaveny, Putina nijak netrápí. "Čím méně se naši úředníci a šéfové velkých podniků budou toulat v cizině a budou se místo toho starat o aktuální problémy, tím lépe. Totéž platí pro poslance Státní dumy, kteří se musejí častěji věnovat svým voličům, než aby si vyhřívali panděra někde v zahraničních lázních," řekl Putin.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz