Středa 28. října 2020Den vzniku samostatného československého státu 11 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚Usvědčen z korupce.‘ Druhý nejmocnější muž čínské armády padl, dostal doživotí

Druhý nejvyšší představitel čínské armády Kuo Po-siung. Tedy donedávna. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Druhý nejvyšší představitel čínské armády Kuo Po-siung. Tedy donedávna. | foto: Reuters

PEKING K doživotnímu vězení byl v pondělí v Číně odsouzen bývalý druhý nejvyšší představitel čínské armády Kuo Po-siung. Byl usvědčen z korupce. Podle tiskových agentur jde o nejvyššího čínského armádního činitele, který se za vlády nynějšího prezidenta Si Ťin-pchinga stal terčem vyšetřování v souvislosti s braním úplatků a zneužíváním moci.

Nyní čtyřiasedmdesátiletý Kuo Po-siung působil deset let jako místopředseda Ústřední vojenské komise, která je rozhodujícím politickým orgánem, jenž ovládá čínské ozbrojené síly. V jejím čele stojí prezident Si Ťin-pching. Kuo z funkce odstoupil v roce 2012. Loni čínská vláda oznámila, že je stíhán s obviněním z korupce.

Kuo Po-siung byl rovněž od roku 2002 do roku 2012 členem vlivného 25členného politického byra ústředního výboru Komunistické strany Číny.

Pondělní soudní jednání se konalo za zavřenými dveřmi kvůli obavám z možného vyzrazení vojenských tajemství a podrobnosti o něm nebyly zveřejněny. Čínská média nicméně uvedla, že prokuratura předložila důkazy, že Kuo a další členové jeho rodiny přijímali úplatky výměnou za povýšení příslušníků armády. Kuo se ke korupci přiznal, rozsudek přijal a řekl, že se proti němu neplánuje odvolat, napsala agentura Nová Čína.

Generální tajemník Komunistické strany Číny, prezident Si Ťin-pching.
Čínský prezident Si Ťin-pching a premiérem Li Keqiangem.

Vyšetřují i syna

Hongkongský list South China Morning Post s odvoláním na anonymní armádní zdroj napsal, že Kuo přijal úplatky ve výši 80 milionů jüanů (295 milionů Kč). Od minulého roku je vyšetřován také jeho syn Kuo Čeng-kang.

Soud podle tiskové agentury Nová Čína rovněž rozhodl, že Kuo bude zbaven hodnosti generála a musí odevzdat veškerý svůj majetek čínskému státu.

Armádní důstojníci, penzionovaní i v aktivní službě, tvrdí, že úplatkářství je v ozbrojených silách tak rozšířené, že by mohlo podlomit schopnost Číny vést válku.

Tajné skrýše v podzemí

Někteří vysocí generálové údajně nahromadili v tajných podzemních úkrytech neslýchané bohatství v hotovosti a dárcích, mezi nimiž nechybějí zlaté sochy Mao Ce-tunga či luxusní alkohol.

Kuo Po-siung byl jako první místopředseda Ústřední vojenské komise celé desetiletí odpovědný za každodenní operace 2,3milionové čínské armády. Za jeho éry se každoročně výrazně zvyšoval rozpočet čínských ozbrojených sil, což vyvolávalo boj o potenciálně lukrativní kontrolu nad financemi, bojovými jednotkami a podpůrnou infrastrukturou, jako je například stavebnictví.

Pro podezření z braní úplatků a zneužití moci byl vyšetřován také další bývalý místopředseda Ústřední vojenské komise Komunistické strany Číny Sü Cchaj-chou. Loni v březnu ale zemřel na rakovinu a řízení proti němu bylo zastaveno. Podle zdrojů agentury Reuters trpí rakovinou i dnes odsouzený Kuo Po-siung.

Plíseň, černý banán, nahnilé ovoce. Zkažené potraviny nezpůsobí jen bolení břicha

Aleš Rajch, vedoucí Ústavu konzervace potravin na Vysoké škole... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sklenice s marmeládou plná plísně, nahnilé jablko či zčernalý banán. To vše obvykle představuje jasné varování před...

Voříšci Evropy. Češi mají slovanskou krev jen z jedné třetiny, říká vědec

Genetika rasové i národovecké mýty boří. „Z čistě genetického  hlediska je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Věda vyvrací dávné mýty o původu obyvatel Česka. A rasové a národovecké mýty obecně. V magazínu Víkend to vysvětluje...

Prodávám různě otevřené kalhotky. Zachraňují manželství, říká návrhářka

Módní návrhářka Tereza Vu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ateliér módní návrhářky Terezy Vu jemně voní drahými svíčkami a na ramínkách ovázaných stuhou visí ručně vyrobené a...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!