26. prosince 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Usvědčila manžela z nevěry. Za čtení soukromých e-mailů dostala Švýcarka podmínku a pokutu

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA/AARGAUER Švýcarská žena dostala dvouletou podmínku a pokutu přes 33 tisíc korun za to, že se přihlásila do počítače svého manžela a si přečetla e-maily, ve kterých objevila detaily o několika jeho mimomanželských vztazích.

Až tři roky vězení. Tolik hrozilo ženě ze Švýcarska za to, že neodolala totiž pokušení a přihlásila se k novému e-mailovému účtu, který si její muž vytvořil na jejich sdíleném počítači. Manžel ji však zažaloval a žena byla u soudu obviněna z neoprávněného přístupu k jeho datům.

Podle deníku Aargauer Zeitung manželé sdíleli mnoho hesel, která byla napsaná vedle počítače. Zprávy, které žena v účtu objevila, ji šokovaly. 

„Byl dlouhodobě v kontaktu s několika ženami, konfrontovala jsem ho s jeho aférami a on se poté poměrně rychle vystěhoval z našeho bytu,“ uvedla během soudního jednání žena z kantonu Aargau v severním Švýcarsku. „Přestala jsem mu věřit. Už jsme si spolu od té doby nemluvili,“ popsala žena.

Zažaloval manželku

Muž však svou manželku zažaloval. Vyšetřovatelé uvedli, že se žena úmyslně a opakovaně nabourala do manželova účtu a stáhla materiály, které jí nepatřily. Z toho důvodu jí byl zabaven počítač, externí pevný disk a paměť.

Soudu první instance v Muri ženě vyměřil pokutu 9 900 franků (přes 220 tisíc korun), kterou měla zaplatit jako odškodné manželovi, a v přepočtu přes 100 tisíc korun musela zaplatit policii za náklady na vyšetřování. Nakonec dostala i dvouletou podmínku.

Při odvolání u okresního soudu tvrdila obhajoba, že žena nemůže být odsouzena za nezákonné vniknutí do počítače a jeho „hacknutí“, když jeho heslo znala.

U soudu se ale po čtení historie vyhledávání v prohlížeči ukázalo, že žena na svém prohlížeči několikrát před vniknutím do počítače zkoumala, zda není čtení cizích emailů nelegální, což podle obžaloby jasně ukazuje na její úmysl a odporuje náhodě.

Soud potvrdil vinu manželky na základě toho, že čtení heslem chráněných údajů bez souhlasu majitele účtu je podle článku 145 švýcarského trestního zákoníku nezákonné a hrozí za ně pokuta nebo až tři roky vězení.

Tribunál nicméně pokutu výrazně snížil z 9 900 na 1500 franků (31 tisíc korun), protože žena měla pouze „zneužívat nedbalost svého manžela“ a vyvíjet tak „minimální kriminální energii“, aby získala k informacím přístup.

Martin Hampejs

Autor

Martin HampejsMartin.Hampejs@lidovky.czČlánky

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!