8. října 2019 15:24 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Útočník z Paříže měl flash disk s džihádistickou propagandou a seznamem kolegů

Jedna žena po útoku zemřela. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jedna žena po útoku zemřela. | foto: Reuters

PAŘÍŽ/PRAHA Neslyšící Mickaël Harpon minulý týden zaútočil keramickým nožem na své kolegy na pařížské policejní prefektuře. Než se ho policistům podařilo zastavit, ubodal čtyři lidi. Vyšetřování, které původně vypadalo jako psychické selhání jedince, však nabírá nový spád.

Detektivové totiž našli řadu elektronických dokumentů, které by mohly naznačovat, že pětačtyřicetiletý zaměstnanec prefektury byl ve spojení s džihádisty. Nic ale není černobílé.

Podle informací deníku Le Monde policii především zamotal hlavu nález flash disku, který obsahoval jednak obrovské množství propagandy radikálních islamistických organizací, ale také adresy a osobní informace o spolupracovnících útočníka z pařížské prefektury.

Policisté v Paříži.
Francouzská policie po útoku an pařížské prefektuře.

USB disk vyšetřovatelé nalezli v jedné ze zásuvek jeho pracovního stolu v kanceláři. Policisté však stále ještě nedospěli k závěru, proč se Harpon rozhodl útok spáchat, ani k čemu mu mohly sloužit informace o jeho kolezích. Sbíral informace pro někoho, nebo šlo jen o obyčejný seznam?

„Tento nález bude bezpochyby živit obavy protiteroristických specialistů: proč chtěl vrah, který byl zaměstnán více než 15 let v DRPP, zneužít své funkce a ukradl část důvěrných informací?“ napsal deník Le Monde.

Jednoznačně si nelze udělat závěry ani v otázce propagandistických materiálů. Harpon totiž pracoval jako odborník na sbírání a monitorování džihádistické radikalizace a dokumenty na flash disku mohly být považovány za pracovní.

Náznaky extremismu se u něj sice objevily (jednomu kolegovy se prý po teroristickém útoku na redakci časopisu Charlie Hebdo zmínil, že teroristé „udělali dobře“), ale nikdo je nenahlásil. Žádný z kolegů neměl pocit, že by to bylo nutné.

Harpon přestoupil k islámu před deseti lety kvůli své manželce. V posledních letech sice začal praktikovat ortodoxní islám (nechtěl se na pracovišti například stýkat se ženami), ale na druhou stranu svou manželku ani nenutil se zahalovat – chodila oblékaná podle poslední západní módy, píše Le Monde.

Jeho manželku vzali policisté ve čtvrtek do vazby, ale již v neděli byla na svobodě, stejně jako další lidé včetně Harponova bratra.

mhMartin Hampejs
Premium

Pokrok po švédsku: mizející pisoáry a genderově neutrální sport

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Severská země přichází s revolučními nápady, kterým aplaudují pokrokoví liberálové z celého světa. Mizí pánské pisoáry,...

Premium

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson přijede s nehudební show. Získejte vstupenky zdarma

Bruce Dickinson | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson se předvede v poněkud netradiční roli. V rámci večera mluveného slova představí svou...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Psychoterapeut Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.