23. dubna 2019 15:50 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Útok na Srí Lance: otec se musel rozhodnout, kterému dítěti pomůže, nakonec zemřely obě

Devatenáctiletý Daniel Linsey a jeho patnáctiletá mladší sestra Amelie snídali... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Devatenáctiletý Daniel Linsey a jeho patnáctiletá mladší sestra Amelie snídali... | foto: Linsey family foto

KOLOMBO/PRAHA Britský bankéř Matthew Linsey byl s dětmi na dovolené v tropické destinaci na Srí Lance, když na hotel a okolní kostely zaútočili teroristé. V nastalém zmatku se snažil o své děti postarat, ale nepodařilo se mu je zachránit.

„Nedokáži popsat, jak špatné to bylo. Lidé křičeli a já byl se svými dětmi. Nebyl jsem schopný říct, jestli jsou v pořádku, byla všude tma a já se bál, že přijde další výbuch. Utíkali jsme pryč a pak přišel druhý výbuch,“ popsal pro deník The Times třiašedesátiletý Američan Matthew Linsey, který byl s dětmi na Srí Lance na dovolené.

Devatenáctiletý Daniel Linsey a jeho patnáctiletá mladší sestra Amelie snídali se svým otcem v luxusním hotelu Šangri-La, když došlo k masivnímu výbuchu v hotelové lobby. Linseyovi sice v pořádku přežili první výbuch, ale zasáhl je druhý.

Se synem vyrazil do nemocnice

Obě děti odhodila exploze. Matthew Linsey se musel okamžitě rozhodnout. Dcera neměla žádná vážná viditelná zranění, ale byla otřesená. Daniel však zraněný byl a otec se tak rozhodl rychle sehnat sanitku a dopravit jej do nemocnice. Tam však jeho syn zraněním podlehl. Když se Linsey vrátil do hotelu, zjistil, že i jeho dcera zemřela.

Doktoři s jednou z 290 obětí nedělních útoků.
Jeden z napadených hotelů.

„Nějaká paní řekla, že se postará o mojí dceru. Nemohl jsem být s ní, odjel jsem se synem. Bohužel oba zemřeli,“ řekl Linsey médiím. S rodinou se měl v pondělí vrátit do Londýna, kde pracoval jako bankéř, za jejich britskou matkou Angelinou a dalšími dvěma syny, kteří neodcestovali s otcem na dovolenou.

Syn Daniel pracoval jako dobrovolník v několika charitách a posledních pár měsíců konal dobročinné aktivity v jednom z etiopských sirotčinců. Amelie byla studentkou střední školy a stála před rozhodováním, zda půjde na vysokou do Manchesteru nebo Leicesteru.

321 mrtvých a 500 zraněných

K nedělním atentátům na kostely a hotely na Srí Lance se přihlásila teroristická skupina Islámský stát (IS), pro své tvrzení ale neposkytla žádný důkaz. Informovala o tom agentura Reuters.

„Počáteční vyšetřování odhalilo, že se jednalo o odvetu za útok na mešity na Novém Zélandu,“ řekl k nedělním atentátům v metropoli Kolombu a na dalších místech na Srí Lance náměstek srílanského ministra obrany Ruvan Vidžavardene.

Útoky v metropoli Kolombu a na dalších místech na Srí Lance, si podle aktuální bilance vyžádaly 321 mrtvých a asi 500 zraněných. Srílanské úřady z nich obviňují místní islamisty. Podle jeho informací útoky na Srí Lance spáchaly dvě dosud málo známé místní islamistické skupiny. Jednou z nich je národní Tauhíd džamáate, označovaná zkratkou NTJ.

Islámský stát se k atentátům přihlásil prostřednictvím propagandistické agentury Amak. Tato skupina v posledních letech přijala odpovědnost téměř za všechny velké teroristické útoky ve světě.

mhMartin Hampejs

Najdete na Lidovky.cz