4. července 2018 11:20 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

VIDEO: Děti uvězněné v jeskyni nešetří úsměvy. Mají speciální pláštěnky a ošetřená zranění

Kluci uvěznění v zatopené jeskyni se drží dobře, ukázala nová nahrávka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kluci uvěznění v zatopené jeskyni se drží dobře, ukázala nová nahrávka. | foto: iDNES.tv

BANGKOK Nové video pořízené thajskými záchranáři ukazuje, že skupina mladých fotbalistů je v pořádku a v dobré náladě. Dvanáct chlapců se svým koučem je však v zaplavené jeskyni stále uvězněna a není jasné, kdy se dostanou ven. Podle expertů voda může ještě stoupat, neboť v Thajsku je nyní sezóna monzunů v plném proudu.

Nová nahrávka ukazuje, že dvanáct chlapců, kteří byli po devíti dnech nalezeni v zatopeném jeskynním komplexu na severu Thajska, je v dobrém zdravotním stavu. Video, ve kterém se každý z chlapců, nově vybavených speciálními termopláštěnkami, které je udržují v teple a suchu, představil a sepnul ruce před obličejem v tradičním pozdravu, zveřejnili potápěči thajského námořnictva. 

Dvanáct chlapců společně se svým trenérem bylo nalezeno v pondělí. Dostali tekutou stravu s vysokým obsahem proteinů a na radu lékařů preventivně dostali antibiotika a analgetika. V úterý byla zachráněným chlapcům ošetřena drobná poranění a podle BBC s dvanácti fotbalisty a jejich trenérem v podzemí natrvalo zůstanou dva thajští potápěči.

Stále se řeší, jak početnou skupinu dostat z jeskyně ven. Záchranáři se snaží odčerpáváním snižovat hladinu vody a pokouší se také telefonicky propojit chlapce s jejich rodiči - zatím neúspěšně.

Hrozbu může představovat probíhající monzunová sezónu v Thajsku. Experti se obávají, že voda v jeskyni bude dále stoupat, což může znesnadnit zásobování a omezit přívod kyslíku do jeskyně. Období monzunů končí až v říjnu.

Možností, jak by se mohla skupina dostat ven, moc není. Existují v podstatě jen dvě varianty - dlouhodobá a nebezepčná. Ta nebezpečná počítá s tím, že záchranáři chlapce a jejich kouče, kteří neumí plavat, naučí základům potápění a za asistence zkušených potápěčů se dostanou ven úzkými chodbami, avšak s tím nesouhlasí experti, riziko je prý příliš velké. Další možností je počkat, až voda opadne, což však může trvat i několik měsíců.

Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz