Pondělí 20. ledna 2020svátek má Ilona 2 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V Aleppu nálety zabily desítky Syřanů, třetinu obětí tvoří děti

Válka v syrském Aleppu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Válka v syrském Aleppu | foto: Reuters

ALEPPO Syrská armáda při nedělních náletech na povstalecké pozice v Halabu zabila 76 lidí, mezi nimiž bylo 28 dětí. Oznámila to s odvoláním na exilovou opozici agentura AFP.

Vojáci prý z vrtulníků shazovali sudy s výbušnými látkami na tři severní čtvrti velkoměsta Aleppo. Tam se stále drží povstalci, ale vojsko je odtud chce vytlačit.

Humanitární most otevřen

OSN v neděli vyslala z iráckého Irbílu první letadlo s humanitární pomocí na sever Sýrie. Stroj dopravil do Kámišlí 40 tun potravin a v příštích dnech mají další letadla přivézt až 400 tun dalšího materiálu. OSN chtěla tento humanitární most otevřít už minulý týden, ale letadla nemohla kvůli špatnému počasí až do dneška vzlétnout.

ČTĚTE TAKÉ:

S humanitárními dodávkami souhlasila syrská vláda i opozice. Cílem je pomoci lidem, kteří kvůli bojům opustili domovy, přečkat zimu v provizorních podmínkách. V dodávkách budou stany, teplé oblečení i peníze na nákup topiva. Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky chce v zimě poskytnout syrských běžencům pomoc v hodnotě 195 milionů dolarů (čtyři miliardy korun).

Tábor syrských uprchlíků na libanonských hranicích

Tábor syrských uprchlíků na libanonských hranicích

V zemích sousedících se Sýrií je přes dva miliony uprchlíků. Nyní je sužuje nezvykle chladné počasí, v Libanonu se mnohé tábory ocitly pod sněhem. Z jednoho z nich v neděli libanonská policie ohlásila tragický případ. Osmnáctiměsíční chlapeček uhořel zaživa, když od ohřívadla stan začal hořet. Rodiče dítěte byli za prací a chlapec byl v té době sám. Při požáru se zranili další dva lidé, kteří plameny uhasili.

Syrská vláda na začátku minulého týdne vyhlásila amnestii pro určitý počet lidí zadržovaných v centrální věznici v Aleppu. Už osm měsíců ji obléhá opozice a místnímu Červenému půlměsíci se tam v neděli podařilo dodat potraviny a léky. Zdravotníci doprovodili 15 osob, kterých se týká amnestie, a čekají na propuštění dalších 341 vězňů.

Nejméně 32 civilistů zahynulo podle AFP také poblíž Damašku, kde se islámští povstalci pokoušejí dobýt hlavní přístupovou cestu k metropoli. Mezi oběťmi, které tvoří příslušníci náboženských menšin jako alávité, drúzové a šíité, jsou prý i čtyři ženy.

,
Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...