17. ledna 2019 16:27 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V Aténách vyšly do ulic tisíce učitelů, budou i stávkovat. Rozháněla je policie

Protesty řeckých učitelů v Aténách. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Protesty řeckých učitelů v Aténách. | foto: Reuters

Atény V Aténách ve čtvrtek opět vyšly do ulic tisíce učitelů, kteří zároveň vyhlásili celodenní stávku kvůli tomu, jakým způsobem vláda plánuje přijímat do škol nové pedagogy. Některé skupiny demonstrujících učitelů se střetly s policií při pokusu proniknout blíže k budově parlamentu a pořádkové síly pak proti nim použily obušky a slzný plyn. Informovala o tom agentura DPA. Právě ve čtvrtek mají o reformě školského zákona jednat poslanci.

Učitelé jsou dlouhodobě nespokojení kvůli výši svých platů, které jsou zmrazené od doby, kdy Řecko kvůli hospodářské krizi začalo uplatňovat přísnou úspornou politiku. Současné protesty ale vyvolal zejména záměr levicového kabinetu na přijetí 15 tisíc nových učitelů, kteří ve školách citelně chybí. Nejde přitom o personální posily jako takové, ale hlavně o požadavky, které vláda na nově přijímané učitele klade. Odbory kritizují zejména to, že zákon podle nich umožní diskriminaci učitelů s dlouholetou praxí, protože při výběrových řízeních klade větší důraz na dosažený akademický titul, než na délku zkušeností.

Učitelé v Řecku demonstrovali už v pondělí, kdy se také střetli s policií. Ve čtrvtek chtějí na své požadavky upozornit rovněž 24hodinovou stávkou, kterou podpořili také členové odborového svazu pracovníků ve veřejném sektoru ADEDY. Kromě škol tak ve čtvrtek zůstalo zavřených i mnoho státních úřadů.

Kromě změny v systému přijímání nových učitelů pedagogové naléhají na vládu také ohledně pracovních smluv. V posledních letech totiž řada škol uzavírá s učiteli jen smlouvy na dobu určitou, což jim umožňuje s nimi snadno rozvázat pracovní poměr.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz