Sobota 2. prosince 2023, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V Austrálii napadl žralok člověka a usmrtil ho. Jde letos již o osmou oběť

Svět

  9:23
Canberra - Na oblíbené pláži v Západní Austrálii v neděli zemřel člověk, kterého napadl žralok. Letos jde v Austrálii již o osmou oběť střetnutí se žralokem, píše agentura AP.

Žralok foto: Reprofoto

VIDEO: ‚Zachránili jsme posádku i jednorožce.‘ Pohotová střelba odehnala žraloka od členů pobřežní stráže

Incident se udál v neděli ráno místního času na pláži Cable Beach na pobřeží Indického oceánu. Jako první dorazila na místo policie, která pětapadesátiletého muže vytáhla z vody a ošetřovala ho před příjezdem záchranářů. Muž měl vážná zranění a podle policie zemřel na místě.

Na tomto místě ve státě Maine zemřela třiašedesátiletá žena po útoku žraloka.
Místo, kde byla třiašedesátiletá Julie Dimperio Holowachová napadena žralokem....

Podle místních médií žralok muže kousl do horní části stehna a do ruky. Není známo, o jaký druh žraloka šlo. Místní úřady ihned pláž uzavřely a nařídily rybářským lodím, aby oblast monitorovaly.

Útoky žraloků si letos v Austrálii vyžádaly osm životů, což je nejvíce od roku 1929, kdy zemřelo devět lidí. Ke snížení incidentů přispělo, když byly ve 30. letech u frekventovaných pláží instalovány žraločí sítě.

Australské Gold Coast hlásí první oběť žraloka po 60 letech. Útoku dravce podlehl 46letý surfař

Stanice CNN dříve uvedla, že podle odborníků by za zvýšením počtu útoků žraloků mohly být i klimatické změny a oteplování oceánů. Vody u jihozápadního pobřeží Austrálie se například ohřívají čtyřikrát rychleji než je globální průměr. Kritická je situace i Velkého bariérového útesu, který podle dat střediska pro studium korálového útesu při univerzitě Jamese Cooka v Queenslandu v posledních 30 letech přišel o polovinu korálů, či mangrovových porostů na pobřeží. Mořští živočichové pak kvůli změnám ekosystému migrují na jih a s nimi i žraloci.

K předchozímu fatálnímu střetnutí člověka se žralokem došlo v Západní Austrálii 9. října. Šlo o surfaře - jeho společníci jen viděli, jak ho něco táhne dolů z prkna a poté ho již nikdo nenašel.

Autor: