Pátek 3. května 2024, svátek má Alexej
130 let

Lidovky.cz

V Bagdádu bude zítra zákaz vycházení

Svět

  17:27
BAGDÁD - V Bagdádu a dvou přilehlých provinciích bude od neděle od 6:00 místního času na dobu neurčitou zákaz vycházení. Irácká vláda ho nařídila, aby lépe zvládala případné násilnosti po očekávaném nedělním rozsudku nad exprezidentem Saddámem Husajnem.

Saddám Husajn foto: BEN CURTISAFP

Zákaz vycházení v době oznámení tribunálu o osudu Saddáma a sedmi jeho spoluobžalovaných v kauze Dudžail zahrnuje kromě chodců i provoz vozidel. Opatření bude platit v metropoli a okolí, především v provincii Saláhaddín, kde leží Saddámovo rodné město Tikrít, a Dijála. Už předtím vyhlásily úřady dvanáctihodinový zákaz vycházení ve zmíněných oblastech a v provincii Anbár, přičemž ve všech případech jde o bašty sunnitských povstalců.

V hlavním městě a stejnojmenné provincii byla už dnes výrazně posílena bezpečnostní opatření. Američtí i iráčtí vojáci a policisté rozmístili v ulicích nová kontrolní stanoviště, posílili hlídky a uzavřeli dopravu přes hlavní most v Bagdádu. Irácká armáda byla uvedena do pohotovosti a vojákům byly zrušeny vycházky.

Speciální irácké jednotky a jejich američtí poradci dnes ráno uskutečnili zátah proti šíitským radikálům v jedné bagdádské čtvrti a zatkli tři osoby. Soud může nad Saddámem vynést i trest smrti a úřady se obávají, že jakýkoliv verdikt nad bývalým iráckým mužem číslo jedna může vyvolat ještě silnější vlnu krveprolití v zemi sužované neustálým násilím. Mnozí ze sunnitů, kteří podporovali Saddáma, předpovídají "bouři", bude-li bývalý prezident odsouzen k smrti.

Premiér očekává Husajnovu popravu
A lze také očekávat hněv většinových šíitů, kteří nyní dominují ve vládě, ale za režimu Saddáma Husajna byli terčem represí, unikne-li Husajn popravišti. Tón ostatně udal premiér, šíita Núrí Málikí, když koncem října prohlásil: "Očekávám, že tento zločinný tyran bude popraven," a dnes dodal: "Doufáme, že tento muž dostane, co si zaslouží za zločiny, kterých se dopustil vůči iráckému lidu".

Proces, který začal 19. října 2005 a v neděli má vyvrcholit, se týká masakru asi 150 šíitů v městečku Dudžail po neúspěšném atentátu na Saddáma v roce 1982. Kromě někdejšího iráckého vůdce je v něm obviněno dalších sedm lidí. Saddámovi advokáti ale požádali o odklad verdiktu až po volbách do amerického Kongresu, které se konají 7. listopadu.

V současnosti je proti iráckému exprezidentovi veden i druhý proces. V kauze Anfál jde o vyhlazení kurdských vesnic v roce 1988, a to i za použití chemických zbraní. Podle některý zdrojů zahynulo při operaci Anfál na 180.000 lidí. Další stání v tomto procesu bylo stanoveno na 7. listopadu.

Autor: