Pondělí 13. května 2024, svátek má Servác
130 let

Lidovky.cz

Svět

V Belfastu vzplály autobusy, předtím byly uneseny ozbrojenci. Motiv? Nesouhlas s brexitovou dohodou

V Severním Irsku je opět rušno. Za poslední týden byly uneseny a zapáleny již dva autobusy. Na obrázku jsou k vidění trosky jednoho z nich. foto: AP Photo/Peter Morrison

Zatímco v severoirském Belfastu hoří autobusy, EU jedná s Brity o změnách v severoirském protokolu brexitové dohody. Premiér Boris Johnson pohrozil jeho částečným vypovězením.
  5:00

Ulice Severního Irska jsou znovu v plamenech. Co rozdmýchalo spory mezi unionisty a nacionalisty?

V Severním Irsku je opět rušno. Za poslední týden byly uneseny a zapáleny již dva autobusy. Maskovaní pachatelé pravděpodobně z řad britských unionistů byli ozbrojení a provolávali slova o severoirském protokolu, což je část brexitové dohody mezi Spojeným královstvím a Evropskou unií.

„Bylo nahlášeno, že čtyři muži nastoupili do autobusu a nařídili cestujícím, aby vystoupili, a poté autobus zapálili,“ uvedla začátkem týdne severoirská policie. „Church Road (na předměstí Belfastu – pozn. red.) je v současné době uzavřena, jsou zavedeny objízdné trasy a policie žádá veřejnost, aby se této oblasti vyhnula.“

Druhý incident se odehrál o týden dříve. Podle deníku Belfast Telegraph dva maskovaní útočníci unesli a zapálili jiný autobus. A také jako důvod uvedli komplikace týkající se obchodu mezi Severním Irskem a Velkou Británií způsobené severoirským protokolem, který měl zabránit vzniku tvrdé hranice mezi Irskou republikou a Severním Irskem.

Kvůli němu tak nyní Irským mořem vede de facto celní hranice a podle Britů je tím narušena územní celistvost Spojeného království. Od ledna se navíc začaly objevovat praktické komplikace na hranicích. Severní Irsko se totiž najednou při obchodu se zbytkem Spojeného království chovalo jako unijní trh.

Příslovečným se stal spor o párky, přesněji tradiční anglické klobásky plněné mletým masem. Ty totiž podléhaly přísným hygienickým pravidlům a nemohly hranici legálně překonat. Jediná varianta, jež připadala v úvahu, byla posílat uzeniny mražené, což Britové označili za „absurdní“.

Protokol také podle řady politiků znamenal narušení národní suverenity – mimo jiné i proto, že rozhodování jakýchkoli sporů ohledně Severního Irska měl zaštiťovat evropský Soudní dvůr v Lucemburku.

Přetlačovaná s Bruselem

Severoirský protokol je v současnosti opět předmětem vyjednávání mezi Británií a EU. Britové, kteří již dříve pohrozili jeho částečným vypovězením, tvrdí, že „přetrvávají zásadní rozdíly v podstatných otázkách“.

Britská vláda řekla, že rozhovory byly dosud konstruktivní, ale dodala, že Londýn potřebuje „vidět brzy skutečný pokrok“ místo uváznutí v nekonečných jednáních.

Podle britských médií je pravděpodobné, že se britská vláda pokusí příští týden části severoirského protokolu vypovědět. Premiéra Borise Johnsona podle informací deníku The Daily Telegraph dosud brzdily ohledy na klimatický summit COP26, který se konal poslední dva týdny ve skotském Glasgow.

V Severním Irsku je opět rušno. Za poslední týden byly uneseny a zapáleny již...

Evropská strana pohrozila, že vypovězení i jen části protokolu by mělo „vážné následky“. Evropská komise (EK) se totiž domnívá, že Britům vyšla vstříc ve všech otázkách.

Podle návrhu místopředsedy EK Maroše Šefčoviče by se měla intenzita kontrol zboží v severoirských přístavech snížit až o 80 procent. Slavné párky by pak měly speciální výjimku coby „zboží (utvářející) národní identitu“.

To ale Britům, zdá se, nestačí. Kontroly na hranicích jim vadí principiálně.

Nesouhlasí také s dodatečnými kontrolami, které by nový evropský návrh pravděpodobně zapříčinil na hranici mezi Severním Irskem a republikánským jihem. V neposlední řadě Londýn upozorňuje na fakt, že nebyla vyřešena otázka svrchovanosti evropského Soudního dvora, což považují za narušení své státní svrchovanosti.

Hlavním účelem severoirského protokolu bylo zabránit novému rozhoření nacionalistických sporů. Ty ukončilo až v roce 1998 uzavření takzvané Velkopáteční dohody, při jejímž dojednání se silně angažoval mimo jiné tehdejší americký prezident Bill Clinton. Britové od začátku signalizovali odpor proti této části brexitové dohody a několikrát bylo právě kvůli této pojistce odloženo schválení celé dohody.

Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?
Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?

Syndrom náhlého úmrtí kojence (SIDS – sudden infant death syndrome) je doslova noční můrou všech rodičů. V současné době lze tomuto zbytečnému...