15. dubna 2017 9:34 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V bitvě o Mosul padl velitel IS pro náboženské otázky

Rozbořené město. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rozbořené město. | foto: Reuters

MOSUL V boji o irácký Mosul byl zabit jeden z vysoce postavených členů Islámského státu (IS) Abdalláh Badrání. Zodpovídal za náboženské otázky a vydával náboženské edikty - fatvy. Podle irácké armády byl Badrání, známý také jako abú Ajúb Atar, zabit při koaličním náletu ve čtvrtek.

Irácká armáda podporovaná mezinárodní koalicí od února bojuje o západní Mosul, který je poslední iráckou baštou IS. Badrání byl podle stanice BBC autorem fatev, které vedly k mučení, vraždění a sexuálnímu zneužívání civilistů. Podle všeho právě on dal pokyn k zajetí žen z menšiny iráckých jezídů. Mnohé z nich skončily jako otrokyně členů IS.

Město Mosul.
Vojenské vozy kontrolují dohled nad městem.

Při dobývání východního Mosulu, který armáda osvobodila v lednu, Badrání povolil, aby IS útočil i na civilisty. Označil je za odpadlíky, kteří si zasluhují smrt.

Armáda se nyní snaží dobýt mešitu An-Núrí v západním Mosulu, kde vůdce IS abú Bakr Bagdádí v roce 2014 vyhlásil chalífát. Boje se odehrávají v hustě obydlené oblasti města a panují obavy z velkých ztrát mezi civilisty.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz