31. března 2018 19:06 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V boji s IS padl první britský voják. Sniper legendární SAS zemřel v Sýrii po výbuchu bomby s americkým kolegou

Matt Tonroe z SAS je prvním britským vojákem, který padl v boji s IS. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Matt Tonroe z SAS je prvním britským vojákem, který padl v boji s IS. | foto: Britské ministerstvo obrany

LONDÝN/PRAHA Ministerstvo obrany oznámilo v sobotu večer identitu prvního britského vojáka, který padl v přímém boji s teroristy Islámského státu. Třiatřicetiletý seržant Matt Tonroe z elitní SAS zemřel při explozi improvizovaného výbušného systému spolu se svým americkým kolegou u syrské Manbidže.

Rodák z Manchesteru Matt Tonroe narukoval jako dvacetiletý na konci září 2004. Po absolvování výcviku sloužil ve třetím výsadkovém praporu v Colchesteru v četě odstřelovačů. Během své služby byl mnohokrát nasazen v Afghánistánu a na Blízkém východě.

„Moje myšlenky a modlitby jsou v této hrozné době s rodinou a přáteli Matta Tonroea,“ řekl ministr obrany Gavin Williamson. „Seržant Tonroe sloužil své vlasti s velkou oddaností. Jeho kolegové dali jasně najevo, že byl nejen výjimečně oddaný a odvážný, ale také nadaný a inteligentní instruktor, který byl respektován všemi, s nimiž sloužil.“

Ničitelé iráckých SCUDů

Vojáci SAS patří ke světové elitě. Sláva Special Air Service se šíří už od 2. světové války, kde v Africe v týlu nepřítele ničili německá a italská letiště. Legendárním se stal jejich zásah v roce 1980 na Íránském velvyslanectví v Londýně, obsazeném teroristy. V Perském zálivu v roce 1991 malé úderné jednotky operovaly v iráckém týlu a zničily desítky raket SCUD.

V současnosti působí SAS jako nejelitnější britská protiteroristická jednotka, jsou nasazeni v Afghánistánu, Iráku. Sýrii a dalších zemích - na „horkých místech“. O jejich operacích se toho ale příliš neví, jsou přísně tajné. Stejně tak se nezveřejňuje příslušnost k SAS. Tonroe k nim podle zdrojů Sky News patřil.

„Seržant Tonroe bojoval za ochranu britských hodnot, naší svobody a proto, aby nás doma udržel v bezpečí. Jeho obět, oddanost a hrdinství nebude nikdy zapomenuto,“ dodal ministr Williamson.

V našem speciálu můžete zavzpomínat a vyjádřit pietu za české vojáky, kteří zemřeli na zahraničních misích - po kliknutí na banner.

Pieta.

Zahynul i americký „speciál“

K výbuchu podomácku vyrobené nálože došlo ve čtvrtek 29. března u severosyrského města Manbidž. Exploze zabila i zatím nejmenovaného amerického „speciála“. Tonroe totiž bojoval po boku amerických kolegů. Dalších pět lidí je po výbuchu zraněných.

Američtí vojáci pozorují tureckou hranici nedaleko města Manbidž.

Američtí vojáci pozorují tureckou hranici nedaleko města Manbidž.

Exilová organizace syrských ochránců lidských práv (SOHR) podle agentury AFP uvedla, že bomba nastražená u silnice cílila na konvoj vozidel. Podle SOHR jsou mezi zraněnými čtyři členové místní samosprávy.

„Matt byl také výborný a respektovaný parašutista, který jako instruktor pomáhal rozvíjet znalosti u ostatních. V jednotce byl velmi oblíbený i díky svému humoru. Byl to však především profesionál. Miloval svou rodinu, po nasazení v zámoří se vždy vracel za svou milovanou matkou Michelle, bratrem Alexem a přítelkyní Olivií,“ stojí v prohlášení ministerstva obrany.  

Jednotky SAS v Afghánistánu 2009.
Vrtulník týmu rychlé reakce - což je zásahová jednotka britské nejelitnější...

Město Manbidž je součástí jednoho z autonomních regionů, které vyhlásili Kurdové na severu Sýrie po vypuknutí občanské války v zemi v roce 2011. V oblasti Manbidže jsou přítomny koaliční jednotky v čele s USA, které spolu s kurdskými milicemi YPG bojují v Sýrii proti IS. V regionu působí také Turecko, jež tam v lednu zahájilo operaci proti YPG.

Potáhnou Turci na Manbidž?

V předchozích dnech Ankara spolu s místními povstalci ze Svobodné syrské armády (FSA) dobyla syrskou pohraniční oblast Afrín a pohrozila, že turečtí vojáci budou postupovat dál na východ, a to i na Manbidž.

Turecko tvrdí, že v oblasti bojuje proti teroristům, jimiž označuje YPG, jeho cílem je ale hlavně omezit vliv Kurdů v regionu u svých hranic. Na jihovýchodě Turecka u hranic se Sýrií žijí rovněž Kurdové.

Vojtěch Gibiš

Autor

Vojtěch Gibišvojtech.gibis@lidovky.czČlánky
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Lara Fabian | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Moderátorka a hvězda sociálních sítí Nikol Štíbrová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...