21. června 2013 9:16, aktualizováno  9:16 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V Brazílii pokračují protesty. Desítky lidí jsou zraněny, jeden mrtvý

Protesty v Brazílii | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Protesty v Brazílii | foto: ČTK

RIO DE JANEIRO Statisíce lidí ve čtvrtek znovu vykročily do ulic brazilských měst, aby protestovaly proti sociální nerovnosti, policejnímu násilí a rozmáhající se korupci. V Riu de Janeiro se do demonstrace zapojilo na 300 tisíc lidí, protestní pochody hlásí Sao Paulo, Brasília, Recife a další města. Policie proti demonstrantům tvrdě zakročila, desítky lidí byly zraněny a jeden člověk přišel o život.

Podle oficiálních odhadů se po celé zemi do čtvrtečních demonstrací zapojilo 800 tisíc lidí. V Sao Paulu vyšlo do ulic 110 tisíc lidí, ve městě Vitoria 100 tisíc, v Recife přes 50 tisíc. Prezidentka Dilma Rousseffová vzhledem k napjaté situaci v zemi odvolala plánovanou návštěvu Japonska.

Demonstrace v Riu začala pokojně, ale když dav zablokoval několik centrálních ulic, policie vypálila salvy granátů se slzným plynem. Mezi lidmi propukla panika, lokální incidenty se strážci pořádku na některých místech přerostly ve skutečné pouliční bitvy. Demonstranti zasypávali policejní oddíly kamením, proti útočníkům zasahovali těžkooděnci a obrněná vozidla.

Fotogalerie

Nepokoje se podle očitých svědků rozšířily do celého městského centra, hlavní ohnisko bojů s policií se nacházelo v okolí radnice. Davy mladých lidí se v okolních ulicích pokoušely budovat barikády, ale policisté je rozehnali obušky a střelbou gumovými projektily. Při zásahu bylo několik desítek lidí zraněno. Gumová střela vážně zranila reportéra brazilské televize Globo.

V Sao Paulu zaháněli demonstranty slzným plynem

K násilnostem došlo i v největším městě Sao Paulu, do krajnosti napjatá byla situace v hlavním městě Brasílii. Desítky tisíc lidí tam obklopily prezidentský palác a sídlo prezidentky obehnané policií, na poslední chvíli těžkooděnci zabránili útoku na ministerstvo zahraničí. Od vládních objektů ozbrojenci odháněli davy slzotvorným plynem.

ČTĚTE TAKÉ

Při policejním zásahu ve městě Ribeirao Preto severně od Sao Paula byl jeden člověk usmrcen, když ho přejelo policejní auto.

V Riu ještě před zahájením demonstrace policisté neprodyšně uzavřeli okolí stadionu Maracaná, kde se večer hrál zápas Poháru FIFA mezi Španělskem a Tahiti. Vstup na stadion měli pouze lidé s platným lístkem. Policie se obávala, že se protesty rozšíří na stadion a způsobí chaos.

Lidovky.cz, ČTK

OVĚŘENO: Mozek miminka ovlivní těhotenství a první hodina po porodu
OVĚŘENO: Mozek miminka ovlivní těhotenství a první hodina po porodu

Podle lékařky Markéty Kellner, která zkoumá lidský mozek, jsou těhotenství a první okamžiky po porodu zásadními v jeho fungování do budoucna. Co ovlivňují a jak?