Sobota 31. července 2021, svátek má Ignác
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V Británii začali vědci testovat vakcínu proti koronaviru na lidech. Rádi by ji zpřístupnili již na podzim

Svět

  19:34
Londýn - Vědci z Oxfordské univerzity ve čtvrtek začínají na lidech testovat vakcínu proti koronaviru. Doufají přitom, že by látka mohla být dostupná veřejnosti již letos na podzim, informovala agentura AFP. Podle řady odborníků je však naděje na takto rychlý vývoj účinného očkování a výrobu dostatečného množství dávek velice nepravděpodobný.

ilustrační snímek foto: Shutterstock

Podle generálního tajemníka OSN Antónia Guterrese je vyvinutí vakcíny jedinou cestou pro návrat do „normality“. Před pandemií se dá jinak bránit jen společenskými omezeními, která však silně narušují ekonomický život.

Na vývoji vhodných protilátek nyní pracuje po celém světě asi stovka týmů, z nichž se již sedm posunulo do stadia testů na lidech. Účinnost svých preparátů zkouší vědci v Číně, ve Spojených státech a na konci měsíce by měli začít také jejich němečtí kolegové.

koronavirus británie

Koronavirové graffiti v Londýně jako pocta zdravotníkům.
Žena s rouškou přechází westminsterský most v Londýně přes budovou britského...

V první fázi testu na Oxfordské univerzitě se má vyzkoušet, zda je nově vyvinutá vakcína bezpečná a účinná. Vědci ji podají 1112 dobrovolníkům, z nichž polovina dostane placebo, tedy látku bez účinku. Deset účastníků dostane dvě dávky vakcíny v rozestupu čtyř týdnů.

80procentní šance, že bude fungovat

Podle týmu profesorky Sarah Filbertové je 80 procentní šance, že bude vakcína fungovat. Pokud se ukáže, že skutečně proti koronaviru zabírá, chtěli by vědci vyrobit do září milion dávek a od podzimu zajistit její všeobecnou dostupnost.

Hlavní zdravotnický poradce britské vlády Chris Whitty nicméně ve středu prohlásil, že šance na dostupnost účinné vakcíny ještě letos je „neuvěřitelně slabá“. „Myslím, že musíme být v tomto směru realisté - budeme muset spoléhat na jiná opatření, společenská, která jsou samozřejmě velice rušivá,“ prohlásil Whitty.

Britská vláda ve světle kritiky svého postupu proti pandemii zřídila speciální štáb, který má koordinovat výzkum a následnou masovou výrobu vakcíny proti koronaviru. Kromě látky vyvíjené vědci z Oxfordské univerzity podporuje také snahy vědců z univerzity Imperial College, jejichž vakcína, založená na jiném principu než u kolegů z Oxfordu, by měla do testovací fáze na lidech vstoupit v červnu.

Autor:

LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen
LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Sdílejte svoje oblíbená místa, hodnoťte tipy ostatních, hrajte o...