Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

V Čadu zemřel po návštěvě bojové fronty znovuzvolený prezident Déby

Svět

  13:23aktualizováno  21:18
Ndjamena - V Čadu v úterý zemřel prezident Idriss Déby, který zemi vládl od roku 1990 a ve volbách 11. dubna získal další prezidentský mandát. Podle armády zahynul na následky zranění, jež utrpěl na severu země, kde vojsko bojuje s povstalci. Moc nad zemí převzala dočasná vojenská rada v čele s prezidentovým synem, uvedla agentura AFP. To však někteří odborníci považují za neústavní postup a státní převrat. Ke klidnému předání moci vyzvala Francie a k respektování ústavy Spojené státy.

Mluvčí armády uvedl, že byla rozpuštěna vláda a parlament a příštích 18 měsíců zemi povede vojenská rada. V jejím čele stanul Débyho sedmatřicetiletý syn Mahamat Idriss Déby, který jmenoval dalších 15 členů tohoto orgánu. Jedná se většinou o lidi věrné zesnulému prezidentovi. Počínaje úterkem platí mezi 18:00 a 5:00 zákaz vycházení či uzávěra hranic, napsala agentura AP. Státní pohřeb byl stanoven na pátek.

Vláda projedná vyslání až 60 vojáků do Mali, Nigeru a Čadu. Náklady mise by stály více než půl miliardy

K mírovému předání moci v úterý vyzvala Francie, která označila Débyho za „odvážného přítele“. Podle Elysejského paláce by kontrolu nad zemí měly převzít co nejdříve civilní úřady. Paříž má se svou bývalou kolonií stále úzké vztahy. Obě země například spolupracují v bojích proti islámským ozbrojencům v Sahelu, kde má Paříž rozmístěno na pět tisíc vojáků.

Americké ministerstvo zahraničí uvedlo, že si přeje předání moci v souladu s čadskou ústavou. Lítost nad úmrtím Débyho vyjádřily i další státy a organizace, například Africká unie.

Postup armády označili někteří odborníci citovaní stanicí BBC i světovými agenturami za neústavní. Podle britské stanice měl pravomoci převzít předseda parlamentu a vyhlásit nové prezidentské volby. „Tato přechodná vojenská vláda není zakotvená v ústavě, takže podle mě se jedná o státní převrat,“ uvedl badatel Evariste Ngarlem Toldé.

Analytik Cameron Hudson si myslí, že zatím není důvod domnívat se, že šlo o armádní puč. „Každý, kdo Débyho znal, ví, že říkával, že ‚když se postavíte do čela jednotek, ucítíte střelný prach‘,“ řekl Hudson. Déby podle něj s oblibou na bojiště jezdil.

Spekulace

Povstalci z Fronty pro změnu a svornost v Čadu (FACT), se kterými čadská armáda na severu země od 11. dubna bojuje, uvedli, že vojenskou radu neuznávají. „Čad není dědičnou monarchií,“ uvedli v prohlášení a oznámili úmysl pochodovat na hlavní město.

Kolem prezidentovy smrti se ale rychle objevily spekulace. Podle BBC byl zraněn v bojích v oblasti Kanem na západě státu. Toto území je ale vzdálené jenom 400 kilometrů na sever od hlavního města, přičemž předchozí zprávy hovořily o tom, že FACT bojuje daleko více na severu.

Komise potvrdila, že bývalý šéf slovenské policie Lučanský zemřel po pokusu o sebevraždu

AP píše, že armáda tvrdí, že se Déby ujal „hrdinného velení boje proti teroristům, kteří přišli z Libye“ a po zranění byl převezen do Ndjameny. Zahraniční pozorovatelé citovaní AP ale vznášejí pochybnosti nad tím, jak je možné, aby byl zabit prezident v situaci, kdy armáda sama z bojů hlásí jenom pět mrtvých. Přinejmenším to vyvolává pochybnosti o jeho ochrance. „Stále nevíme všechno. Nabízejí se otázky o tom, jak armáda odhadla boje a jak její rozvědka posoudila nebezpečí,“ sdělil poradce pro zpravodajské otázky Laith Alkhouri.

Povstalci, kteří působí v libyjském pohraničí, ve volební den napadli pohraniční post a začali postupovat jižně do Čadu.

Déby se dostal k moci v roce 1990 a patřil k nejdéle vládnoucím prezidentům na kontinentě. Byl oceňovaným spojencem Francie v boji proti islámským extremistům působícím v Africe. Poskytl útočiště francouzské misi Barkhane a dodával čadské vojáky do mise v severním Mali.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!