Úterý 11. května 2021svátek má Svatava 14 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Komise potvrdila, že bývalý šéf slovenské policie Lučanský zemřel po pokusu o sebevraždu

Milan Lučanský. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Milan Lučanský. | foto: Reprophoto/Facebook Milana Lučanského

BRATISLAVA Komise zřízená slovenskou ministryní spravedlnosti potvrdila, že vazebně stíhaný bývalý šéf slovenské policie Milan Lučanský zemřel na konci loňského roku po pokusu o sebevraždu. Novinářům to v pátek řekl Tomáš Čitbaj, šéf komise, jejímiž členy byli i zástupci opozice či někdejší česká veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová. Lučanský byl ve vazbě kvůli obvinění z korupce.

„Komise nezjistila skutečnosti, které by zpochybnily informaci, že příčinou smrti bylo sebepoškození pana Lučanského, tedy pokus o sebevraždu,“ uvedl Čitbaj. Dodal, že tento závěr podpořilo při hlasování 14 členů komise, dva opoziční poslanci byli proti a jeden zákonodárce nehlasoval.

Podle Čitbaje komise dostala všechny podklady, které žádala, včetně kamerových záznamů z věznice, kde byl Lučanský umístěn.

Podle Šabatové komise konstatovala, že v případu smrti Lučanského nedošlo k zavinění příslušníky vězeňské a justiční stráže. V souvislosti s jeho úmrtím dříve rezignoval šéf slovenské vězeňské správy.

Komise se zabývala nejen úmrtím Lučanského, ale i jeho předchozím zraněním ve vazbě, které si vyžádalo operaci. Lučanský už tehdy prostřednictvím svého advokáta popřel některé spekulace, že si zranění nepřivodil sám.

„Je mi líto, co se stalo, chci vyjádřit soustrast rodině pana Lučanského,“ řekla slovenská ministryně spravedlnosti Mária Kolíková. Vyjádřila potěšení nad závěrem komise, že příslušníci vězeňské a justiční stráže v případu nepochybili. Kolíková dříve čelila výzvě opozice, aby v souvislosti se smrtí policejního exprezidenta podala demisi.

Pochvaly bych výrazně omezil, víc berou než dávají, vysvětluje psycholog

Zdeněk Krpoun psycholog | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stále více čelíme nezdravému tlaku, abychom byli úspěšnější a výkonnější. Jak budovat zdravé sebevědomí? Jak správně...

Opakovaný výstup na osmitisícovku může urychlit demenci, říká neurochirurg Beneš

Vladimír Beneš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Špičkový neurochirurg Vladimír Beneš, už třetí v řadě slavné neurochirurgické dynastie, o šťourátku v mozku, hezkých...

Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

Přehled služeb televize přes internet. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...