Čtvrtek 29. září 2022, svátek má Michal
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Cestovní bublina spuštěna. Mezi Austrálií a Novým Zélandem se začalo létat ostošest, lidé neskrývají nadšení

Na letišti ve Wellingtonu čekaly davy lidí na své blízké. foto: Reuters

Wellington - Lidé žijící v Austrálii a na Novém Zélandu se od pondělí mohou znovu volně přesouvat z jedné země do druhé po více než roce omezení spojených s koronavirem. Otevření „cestovní bubliny“ přináší lidem možnost po dlouhé době navštívit blízké, také znamená úlevu pro podnikatele v turistickém ruchu. Očekává se, že v první den nového režimu aerolinky přepraví tisíce lidí.
  7:29

Austrálie i Nový Zéland evidují v posledních měsících naprosté minimum infekcí virem SARS-CoV-2, přičemž zásadním prvkem jejich protiepidemických strategií byly uzavírky na hranicích a povinnost karantény pro vracející se občany. Spuštění bilaterálního partnerství bez cestovních restrikcí komplikovalo několik menších ohnisek nákazy v obou zemích, ta se ale podařilo dostat pod kontrolu a dlouho očekávaná iniciativa se v pondělí stala skutečností.

Podle zpravodajského webu BBC bylo ráno na australských letištích rušno. Lidé cestují na Nový Zéland za rodinou nebo na návštěvu za přáteli, našli se i tací, kdo odlétali na pohřby, dodává AP. Spoje mezi dvěma zeměmi vypravují společnosti Airlines Qantas, Jetstar a Air New Zealand, přičemž jen ta poslední jmenovaná se připravovala na obsloužení více než 5000 pasažérů.

Operační ředitelka aerolinky Carrie Hurihanganuiová hovořila o zlomovém momentu a všeobecném nadšení. „Je to tady na letišti cítit, vidíte to lidem na tvářích,“ řekla.

Mezi cestujícími, kteří využívají novou možnost hned v první den, je i Dawn Trattová, která ze Sydney odlétala za nemocnou sestřenicí. „Nenapadlo mě, jak rozrušená dneska (v pondělí) budu,“ řekla BBC. „Máme tady v Austrálii a na Novém Zélandu obrovské štěstí, že můžeme takhle cestovat. Je to divné, letět zase letadlem,“ dodala.

„Cestovní bublinu“ vyzdvihují i lídři obou zúčastněných zemí, kteří si od projektu slibují ekonomickou vzpruhu. Novozélanďané mohli už od podzimu do některých australských států vstupovat bez absolvování karantény, na Novém Zélandu ale požadavek odpadá až nyní. Změna přichází na začátku místní lyžařské sezony a v řadě turistických měst je vítanou událostí, píše AP.

Autor:

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat