Čtvrtek 6. května 2021svátek má Radoslav 13 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Zabavili mu brokovnici, tak si koupil dvě pušky. Střelec z Indianapolisu si je pořídil legálně

V sídle kurýrní společnosti FedEx došlo k masakru. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V sídle kurýrní společnosti FedEx došlo k masakru. | foto: Lidovky.cz

Indianapolis Mladík, který v noci na pátek zabíjel v areálu kurýrní firmy FedEx v americkém Indianapolisu, si dvě poloautomatické pušky použité při útoku pořídil legálně. Brandon Hole tak učinil několik měsíců poté, co mu byla zabavena brokovnice kvůli obavě jeho matky o jeho duševní zdraví, oznámila podle amerických médií policie. Agentura AP v neděli napsala, že ve státě Indiana platí zákon zavedený ve snaze nákupům zbraní za takovýchto okolností zabránit.

Policie popsala zbraně použité při krveprolití ze čtvrteční noci jako „útočné pušky“. Hole, kterému bylo 19 let, s nimi v logistickém centru u letiště v Indianapolisu zabil osm lidí. Následně bývalý zaměstnanec firmy FedEx spáchal sebevraždu.

Pušky podle informací deníku The New York Times zakoupil loni v červenci a září. V březnu byl přitom Hole nakrátko umístěn do psychiatrického zařízení poté, co jeho matka policii nahlásila, že by se mohl pokusit o „sebevraždu prostřednictvím policie“. Zároveň mu strážci zákona zabavili brokovnici, oznámil Federální úřad pro vyšetřování (FBI).

Zbraň mu byla zabavena na základě státního zákona z roku 2005, který umožňuje úřadům odebírat lidem zbraně v případě signálů ohledně jejich možných sklonů k násilí. Věc pak putuje před soud, který rozhodne, zda by mělo být danému jedinci na jistou dobu zakázáno zbraně vlastnit. Pakliže soudce nesouhlasí, zabavená zbraň je majiteli vrácena. Pokud jde o Holea, nebylo zcela jasné, zda v jeho případě soudní stání proběhlo, policie mu ovšem brokovnici nikdy nevrátila, píše NYT.

Podle AP je zákon ve středozápadním státě navržen tak, aby člověk, kterého soud označí za „bezprostřední hrozbu“ pro okolí nemohl držet ani nakupovat střelné zbraně. Americký senátor za Indianu Todd Young v neděli vyjádřil pochybnosti ohledně toho, zda je tzv. zákon o červených vlajkách skutečně vymáhán. Vedení Indianapolisu uvedlo, že zjištění pečlivě sleduje a monitoruje možná selhání „v procesech daných zákonem o červených vlajkách“.

„Tomuhle střelci zabavili brokovnici, ale stejně si dokázal pořídit pušky,“ řekl Gaganpal Dhaliwal z místní komunity Sikhů, která při střelbě z minulého týdne přišla o čtyři členy. „Musíme zajistit, aby zbraně nekončily ve špatných rukách,“ dodal.

Holeova rodina se o víkendu pozůstalým obětí omluvila a uvedla, že se mladíkovi snažila zajistit „pomoc, kterou potřeboval“. Motiv jeho útoku i o víkendu zůstával nejasný.

Pochvaly bych výrazně omezil, víc berou než dávají, vysvětluje psycholog

Zdeněk Krpoun psycholog | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stále více čelíme nezdravému tlaku, abychom byli úspěšnější a výkonnější. Jak budovat zdravé sebevědomí? Jak správně...

Opakovaný výstup na osmitisícovku může urychlit demenci, říká neurochirurg Beneš

Vladimír Beneš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Špičkový neurochirurg Vladimír Beneš, už třetí v řadě slavné neurochirurgické dynastie, o šťourátku v mozku, hezkých...

Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

Přehled služeb televize přes internet. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...