Středa 28. července 2021, svátek má Viktor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Policie našla v domě v Clevelandu řetězy. Ženy mohly občas na dvorek

Svět

  20:30aktualizováno  21:47
CLEVELAND - V domě v americkém Clevelandu, kde byly asi deset let vězněny tři unesené mladé ženy, našla policie řetězy a provazy. Ženy jimi prý byly připoutány, občas směly na zadní dvorek.

Policie uzavřela prostor před domem únosce. foto: ČTK

Informovala o tom agentura AP s odvoláním na clevelandského policejního šéfa Michaela McGrathe. Dvě z unesených žen, sedmadvacetiletá Amanda Berryová a třiadvacetiletá Gina DeJesusová, se ve středu po dlouhých letech shledaly s příbuznými.

Berryová, která v zajetí porodila nyní šestiletou dceru, se vrátila domů téměř přesně po deseti letech. Unesena byla v dubnu 2003 těsně před svými 17. narozeninami. Právě jí se tento týden podařilo ze zajetí uprchnout. Svět obletěl její telefonát na nouzovou linku, který upozornil na osud jí i dalších unesených.

Podle informací stanice BBC byly minimálně dvě z unesených žen opakovaně znásilňovány. Zdroj blízký vyšetřování řekl, že jedna z žen byla pod pohrůžkou smrti nucena pomáhat při porodu Berryové. Další z žen za dobu věznění několikrát otěhotněla. Únosci ji však mlátili, aby žena potratila, napsala stanice BBC. 

Jak Amanda Berryová volala policii

Volající: Pomozte mi. Jsem Amanda Berryová.
Dispečerka: Potřebujete policii, hasiče nebo ambulanci?
Volající: Potřebuji policii.
Dispečerka: OK. Co se tam děje?
Volající: Unesli mě a byla jsem pohřešovaná deset let. Teď jsem tady, jsem volná.
Dispečerka:  OK. Na jaké jste adrese?
Volající: 2207 Seymour Avenue.
Dispečerka: 2207 Seymour. Vypadá to, že voláte z čísla 2210.
Volající: Prosím?
Dispečerka: Vypadá to, že voláte z¬čísla 2210.
Volající: Jsem přes ulici. Používám telefon.
Dispečerka: OK. Zůstaňte tam se sousedy. Až dorazí policisté, tak s¬nimi mluvte.
Volající: (brečí)
Dispečerka: Až policisté dorazí, tak s nimi mluvte. Pošleme je hned, jak budeme mít volné auto. 
Volající: Ne, já je potřebuji okamžitě, předtím než se vrátí.
Dispečerka: Ano. Posíláme je, OK? Kdo je ten člověk, který se pokoušel...který vyšel ven?
Volající: Hmm, jeho jméno je Ariel Castro.
Dispečerka: Jak je starý?
Volající: Je mu asi 52. Já jsem Amanda Berryová. Ve zprávách jsem byla posledních deset let.
Dispečerka: To vím, drahá. A je to běloch, černoch nebo hispánec?
Volající: Hispánec.
Dispečerka: Co má na sobě?
Volající: Nevím, protože tady právě není. Proto jsem utekla.
Dispečerka: Když odešel, co měl na sobě?
Volající: Kdo ví (nesrozumitelné)
Dispečerka: Policisté jsou na cestě, až dorazí, tak s nimi mluvte.
Volající: Hmm, já...OK. 
Dispečerka:  Říkala jsem vám, že jsou na cestě. Mluvte s nimi.

pja

Ačkoli policie původně ohlásila, že Berryová učiní krátké prohlášení pro tisk, nakonec se na veřejnosti neobjevila. Před slavnostně vyzdobený dům, který obklopovaly barevné nafukovací balónky, plyšové hračky a uvítací nápisy, vyšla pouze její sestra Beth Serranová. Poděkovala lidem za podporu a přítomné početné novináře požádala, aby Berryová mohla strávit první hodiny s rodinou v soukromí.

Ariel Castro

Do domu rodičů se za nadšeného volání sousedů, přátel a známých ve středu odpoledne vrátila i DeJesusová, kterou unesli ve 14 letech. Na záběrech televizních kamer se mladá žena jen mihla a tvář si kryla kapucí mikiny. Poslední z osvobozených žen, Michelle Knightová, je zatím stále v nemocnici.

McGrath v rozhovoru pro televizi NBC řekl, že fyzický stav žen, které byly osvobozeny v pondělí, je vzhledem k okolnostem překvapivě velmi dobrý.

Rovněž prohlásil, že si je naprosto jistý, že policie učinila, co bylo v jejích silách, aby ženy během minulých let nalezla. Ženy žily v zajetí v jednom z domů v klidné rezidenční čtvrti města, nedaleko míst, kde zmizely.

McGrath uvedl, že bratři Castrovi, kteří byli v souvislosti s únosem zatčeni, "vypovídají". Zda se trojice k únosu a věznění žen přiznala, ale odmítl sdělit.

Temný život únosce z Clevelandu

  • Castrovi příbuzní a sousedé jsou šokováni, při zpětném pohledu tu ale byly náznaky temnější stránky jeho života, konstatuje agentura Reuters. Opírá se při tom o fakta ze života podezřelého muže a výpovědi svědků z jeho blízkého okolí.
  • Ariel Castro, který jako jediný z trojice bratrů žil v domě, kde byly unesené vězněny, byl už léta rozvedený a nikdy nebyl viděn ve společnosti žen. Najednou se ale začal ukazovat v rezidenční čtvrti poblíž centra Clevelandu se šestiletým děvčátkem. Sousedům řekl, že to je dcera jeho přítelkyně.
  • Castro, který žil údajně sám, jednou zaparkoval svůj autobus před domem a nesl tam velkou papírovou tašku s jídlem z rychlého občerstvení a tác s pitím. Matka jeho souseda Israela Luga tehdy zavolala policii, ta ale Castra jen vyzvala, aby na tom místě s autobusem neparkoval.
  • Bývalý řidič školního autobusu byl v pracovních posudcích hodnocen většinou "výborně", opakovaně byl ale také trestán. V nejvážnějším případě šlo o incident, kdy byl obviněn, že nazval školačku "děvkou" a ponechal dítě v autobuse samotné. Tyto prohřešky se nakonec nakupily a Castra loni v listopadu propustili.
  • V roce 1993 zadržela policie Castra kvůli domácímu násilí, obviněn ale tehdy nebyl.
  • Dlouhá léta považovali sousedé ze Seymour Avenue Ariela Castra za přátelského, ale uzavřeného člověka a skvělého muzikanta. Jeho rodina však nebyla bezproblémová. Castrova 25letá dcera Emily si nyní ve vězení odpykává trest 25 let vězení, a to za pokus zavraždit svou jedenáctiměsíční dceru, napsala agentura Reuters. Castrová se nemluvně snažila podřezat, když jí bylo 19 let, krátce poté, co otec dítěte odešel z domova. Holčičku řízla čtyřikrát do krku a pak se pokusila spáchat sebevraždu. Dítě přežilo.
  • Minulý měsíc se Ariel Castro objevil i na zádušní mši, jíž si rodina a přátelé jedné z pohřešovaných, Giny DeJesusové připomněli devět let od jejího zmizení. "Přišel na mši a tvářil se, jako by nic," řekl Castrův bezprostřední soused Anthony Quiros.
  • Další ze sousedů Joe Popow prý znal bratry Castrovy od dětství. S Arielem se scházeli v jeho garáži, kde nacvičovali nové skladby. Jedna ze zkoušek ale skončila bizarně, vzpomínal Popow. "Ariel byl v mé garáži, asi tak před pěti, šesti lety. A najednou - vy se budete smát - mi řekl, že je v CIA. A já nevěděl, jestli žertuje, nebo ne, zarazila mě ale vážnost toho, jak to řekl. Nevěděl jsem, čeho je schopný. Začal jsem být vůči němu ostražitý," řekl otec šesti dětí. "A teď, když to vyšlo najevo, si říkám: ten člověk chodil ke mně domů. Býval u mě v garáži. A já mám stejně starou dceru."
Autoři: ,