1. května 2014 18:01 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V Doněcku zaútočili proruští aktivisté na budovu prokuratury

Proruští radikálové s holemi v rukou pochodují ulicemi Doněcku | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Proruští radikálové s holemi v rukou pochodují ulicemi Doněcku | foto: Reuters

DONĚCK Ve východoukrajinském Doněcku, který fakticky ovládají separatisté, opět útočili proruští demonstranti. Ve čtvrtek napadli budovu prokuratury, útočili kameny a rozbíjeli její okna. Podle agentury Reuters zdůvodňují útok tím, že úřad pracuje pro prozápadní vládu v Kyjevě.

Doněck, město se zhruba jedním milionem obyvatel na průmyslovém východě země, je centrem ozbrojeného povstání směřujícího k odtržení od Ukrajiny. V oblasti, kde se hlavně těží uhlí a kalí ocel, žije převážně ruskojazyčné obyvatelstvo.

Násilný incident ve městě, které je z velké části pod kontrolou separatistů, zvýraznil neutěšenou bezpečnostní situaci v regionu.

"Prokuratura přijímala zločinné příkazy z Kyjeva proti svým vlastním lidem, které obviňovala ze separatismu a dalších smyšlených zločinů," řekl podle Reuters jeden z demonstrantů. Třiačtyřicetiletý muž z Doněcku udal jako svoje jméno Igor.

Rusové chystají další referendum

Agentura Interfax-Ukrajina informovala, že demonstranti dovolili příslušníkům ostrahy objektu, aby jej opustili. Někteří z nich nesli známky zranění.

Proruští separatisté ve městě už dříve vyhlásili "Doněckou lidovou republiku" a tvrdí, že uspořádají referendum o odtržení od Ukrajiny 11. května.

Ukrajinská policie na východě země se do značné míry vzdala boje s demonstranty vybavenými holemi a doprovázenými dobře zorganizovanými ozbrojenci v maskách a vojenských maskáčích. Policejní úřady přesto ale většinou pokračují v práci v tiché spolupráci se separatistickými vůdci, kteří chtějí s jejich pomocí udržovat ve svých oblastech pořádek.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz