Sobota 1. dubna 2023, svátek má Hugo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sabotáž? Potápěči v Egyptě přeřezávali internetové kabely

Svět

  11:10
KÁHIRA - Egyptská pobřežní hlídka zdržela tři potápěče, kteří se pokoušeli poškodit podmořský kabel pro šíření internetové komunikace. Oznámil to v Káhiře mluvčí egyptské armády. Podle agentury Reuters jde o první náznak toho, že za zpomalením komunikační sítě, na které si stěžovali uživatelé v Egyptě, mohou stát zločinci.
Tanker - ilustrační foto.

Tanker - ilustrační foto. foto: Reuters

Egyptská patrola kontrolovala rybářskou loď nedaleko středomořského přístavu Alexandrie. Zadržela přitom tři muže právě ve chvíli, kdy přeřezávali podmořský kabel. O motivech jejich činu se zpráva armády nezmiňuje. Kabel patřil společnosti Egypt Telecom, která je v regionu monopolním správcem podmořských kabelových sítí.

Potapěče zadrželi nedaleko středomořského přístavu Alexandrie.

Potapěče zadrželi nedaleko středomořského přístavu Alexandrie.

Egyptští uživatelé internetu si od minulého týdne stěžovali na zpomalení komunikace. Kabelový operátor Seacom nedávno uvedl, že bylo přerušeno několik kabelů spojujících Evropu, Afriku a Blízký východ. Poruchy byly odstraněny, ale krátce nato se objevily znovu.

Problémy s provozem podmořských kabelových síti se v Egyptě objevovaly už v minulosti. Experti je ale přičítali nehodám, k nimž docházelo při kontaktu kabelů s lodními šrouby projíždějících plavidel.

Zemi od internetu odstřihl už Mubarak

Zemi od internetu odtřihl během povstání v roce 2011 tehdejší prezident Husní Mubarak. Soud mu za to následně udělil pokutu.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat