Čtvrtek 4. března 2021svátek má Stela 11 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V Georgii se hraje o všechno. Druhé kolo senátních voleb určí podobu prezidentství Joea Bidena

Atlanta/Praha Nově zvolený prezident Spojených států Joe Biden sice do úřadu nastoupí teprve za dva týdny, o náplni jeho práce se však de facto rozhodne v úterý večer. Příčinou je neobvykle silná role, která v americkém konstitučním systému připadá Senátu – sice horní, ale významnější komoře Kongresu.

Senátoři nejen že schvalují prezidentem jmenované velvyslance, členy vlády a soudce Nejvyššího soudu, a jsou tak schopni zablokovat jakoukoli kontroverznější agendu, v případě impeachmentu figurují také jako „porota“, která rozhoduje o prezidentově vině či nevině. To se v posledních pětadvaceti letech stalo hned dvakrát – v roce 1998 Billu Clintonovi a v roce 2020 Donaldu Trumpovi.

Republikánská senátorka v Georgii Kelly Loefflerová a současný americký...
Čtveřice senátorských kandidátů v Georgii.

Karty jsou rozdány nadmíru zajímavě. V senátních volbách, které v listopadu proběhly paralelně s těmi prezidentskými, si republikáni vedli nečekaně dobře. Neztratili ani jedno z klíčových křesel, jako je Jižní Karolína (Lindsey Graham) či Kentucky (Mitch McConnell), a naopak hrozili v Michiganu sesadit demokrata Garyho Peterse, a poprvé od roku 1994 tak otočit alespoň jedno z tamních křesel. Přišli sice o Arizonu a Colorado, „na oplátku“ však získali Alabamu. To jim stačilo na zisk 50 senátorů – k většině jim tak stačí jediný vítěz ve státě Georgia, kde se volí dvoukolově.

Demokraté naopak zůstali v listopadu daleko za očekáváními. Nestačila jim ani značná finanční převaha, kterou nad svými oponenty měli – jen ve zmiňovaných volbách v Kentucky a Jižní Karolíně vynaložili na sesazení dvou čelných republikánů přes 200 milionů dolarů, a v obou případech přitom prohráli o víc než deset procentních bodů. 

Po tomto fiasku bylo otřeseno postavení jejich senátního lídra Chucka Schumera, jemuž stále více hrozí, že ho za dva roky vyzve na souboj progresivní kongresmanka Alexandria Ocasio-Cortezová. I přesto mají demokraté jeden zásadní trumf v rukávu – vítězství v prezidentských volbách, jež viceprezidentce Kamale Harrisové zajišťuje rozhodující hlas v Senátu při nerozhodném poměru 50 ku 50. Pakliže vyhrají obě křesla v Georgii, budou tak mít de facto většinu.

Kdo je kdo

Georgijští kandidáti, kterým nečekaně připadla tak obrovská zodpovědnost na úrovni celostátní politiky, nepatří k nejvýraznějším. Republikán David Perdue brání své křeslo, jež drží od roku 2015, coby loajální příznivec Donalda Trumpa. Bývalému řediteli Rebooku hraje u prezidenta do karet fakt, že byl jedním z jeho prvních podporovatelů – to v minulosti některým republikánům zajišťovalo prezidentovu bezvýhradnou podporu, a zpravidla tedy takřka jistou výhru, zejména v tradičně „červených“ státech, jakou ještě donedávna bývala Georgia.

Jeho republikánská kolegyně Kelly Loefflerová se rovněž silně vymezuje jako protrumpovská kandidátka. Její výhodou je prezidentovo požehnání, jímž jí splácí bezvýhradnou, až fanatickou podporu během impeachmentu, a profil outsidera, který do politiky nedávno přišel z byznysu. Nevýhodou je značná politická nezkušenost – spolumajitelka týmu NBA Loefflerová totiž nikdy žádné volby nevyhrála, jakkoli je úřadující senátorkou. Do funkce ji jmenoval guvernér státu Brian Kemp – „trumpovec“, který se však nejnověji těší prezidentově bezvýhradné nenávisti kvůli údajnému „zfalšování“ listopadových voleb.

Jon Ossoff, demokratický vyzyvatel Perduea, sází především na své mládí a energickou kampaň na sociálních sítích. Vedle již mainstreamových kanálů, jako je Facebook či Twitter, používá také Snapchat a TikTok, aplikace populární především mezi teenagery, kteří jsou jednou z jeho cílových skupin. Ústředním bodem jeho kampaně je Perduovo údajné zneužívání své funkce k burzovním spekulacím.

Jediným velmi výrazným kandidátem je Raphael Warnock. Reverend baptistické církve patří mezi progresivní evangelikály a v minulosti proslul několika kontroverzemi, například svou podporou radikálního kazatele Jeremiaha Wrighta, který ve svém kázání změnil slogan „Bůh požehnej Americe“ na „Bůh zatrať Ameriku“. Na Loefflerovou Warnock zacílil především svým důrazem na státem garantované zdravotní pojištění, což by mu v nízkopříjmové Georgii mohlo přinést voliče.

Štěpán Hobza

Autor

Štěpán Hobzastepan.hobza@lidovky.czČlánky

Konec cukrárny, jež zná chutě Smíchova. Motivace je pryč, říká majitelka

Cukrářka Klára Frycová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po otevření dveří pod růžovým vývěsním štítem se nos návštěvníka i přes nasazenou roušku zaplní vůní čokolády....

Jací jsme v posteli podle hvězd? Blíženci experimentují, Štíry sex ovládá

Znamení zvěrokruhu - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium O lásku je třeba pečovat stejně jako o zdraví. Proto se oslava svátku zamilovaných, který připadá na 14. února, zdá...

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Také lovíte duchy? Netestujte dřív, než týden po vynechání menstruace, radí lékař
Také lovíte duchy? Netestujte dřív, než týden po vynechání menstruace, radí lékař

Jedna minuta. Druhá. Tři minuty pryč… Chvíle napětí… Na testu se objeví dvě čárky… Pozitivní těhotenský test! Jste v tom! Jak těhotenské testy...