Pondělí 8. března 2021svátek má Gabriela -3 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

První vítězství v Georgii jde za demokraty, mají na dosah i druhé křeslo

Fronta volebních úředníků, kteří čekají až budou moct odevzdat hlasy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Fronta volebních úředníků, kteří čekají až budou moct odevzdat hlasy. | foto: ČTK

Atlanta/Praha Demokratická strana měla ve středu na dosah kontrolu nad americkým Senátem poté, co bylo ohlášeno vítězství jejího kandidáta Raphaela Warnocka ve druhém kole voleb ve státě Georgia. Demokraté potřebují k ovládnutí menší z komor Kongresu získat i druhé křeslo, o které se v jihovýchodním státě bojovalo.

Podle listu The New York Times (NYT) se jejich uchazeč Jon Ossoff v průběžných výsledcích ujal vedení o několik tisíc hlasů a s největší pravděpodobností do Senátu zamíří také. Ossoff už se prohlásil za vítěze voleb.

V případě, že by i v druhém klání zvítězili demokraté, měli by stejně jako republikáni ve 100členném legislativním orgánu 50 svých zástupců. Při vyrovnaném poměru hlasů má v Senátu rozhodující slovo jeho předseda, kterým je v americkém systému viceprezident. A tato funkce bude od 20. ledna stejně jako ta prezidentská v rukách Demokratické strany.

Republikánský kandidát na senátora ve státu Georgie David Perdue.
Demokratický kandidát na senátora Raphael Warnock.

Zatím 49. senátorský mandát podle všeho zajistil demokratům 51letý baptistický farář Warnock, který se stává prvním černošským senátorem zvoleným v Georgii. Americká média oznámila jeho vítězství nad republikánskou senátorkou Kelly Loefflerovu v momentě, kdy bylo sečteno přes 95 procent očekávaného počtu hlasů, přičemž Warnock vedl přibližně o jeden procentní bod.

Loefflerová, která během kampaně Warnocka označovala za radikála a marxistu, zatím porážku neuznala. „Tyhle volby vyhrajeme,“ uvedl její štáb těsně před tím, než ji agentura AP a další média označila za poraženou.

Souběžně konané klání, v němž se utkal 71letý republikánský senátor David Perdue s 33letým demokratem Jonem Ossoffem, nemá dosud jasného vítěze. Ossoff se ovšem nad ránem místního času ujal v průběžných výsledcích vedení, které poté narostlo na 9500 a následně až na více než 16 000 hlasů, neboli asi 0,4 procentního bodu.

Pokud by byl nakonec rozdíl nižší než 0,5 procentního bodu, mohl by poražený kandidát požádat o přepočítání hlasů. Zbývající hlasy podle agentury Reuters pocházejí hlavně z oblastí, které se tradičně kloní na stranu demokratů. Ossoffův náskok se tak zřejmě ještě zvýší.

Ačkoli žádné z velkých amerických médií zatím žádného z kandidátů v druhém klání neoznačilo, Ossoff už se prohlásil za vítěze voleb. Obyvatelům Georgie poděkoval, že jej zvolili, „aby jim mohl sloužit“.

Ossoffův soupeř Perdue během volební noci souboj nevzdával. Kampaň republikánského senátora uvedla, že je přesvědčená, že Ossoff nevyhrál. Perdueho tým avizoval, že se bude všemožně snažit „zajistit řádné započítání každého legálně odevzdaného hlasovacího lístku“.

Demokratickému kandidátovi se v Georgii souboj o senátorský mandát nepodařilo vyhrát od roku 2000. Ossoff by se ve věku 33 let v případě úspěchu stal nejmladším členem Senátu. Zároveň by přinesl zásadní vítězství pro nastupujícího prezidenta Joea Bidena, jehož pozici by Senát ovládaný republikány výrazně oslaboval.

Senát je v Kongresu při utváření zákonů rovnocenným partnerem Sněmovny reprezentantů. Silnější je navíc v tom, že schvaluje obsazení postů ve vládě i na federálních soudech. Ve sněmovně získali demokraté v podzimních volbách těsnou většinu a po letech mají šanci kontrolovat celý Kongres.

Trump se loni v listopadu stal prvním republikánským kandidátem na prezidenta od roku 1992, který nedokázal v Georgii zvítězit. Finále senátních voleb je dalším dokladem pozoruhodné proměny politiky v tomto jižanském státě, napsala agentura AP.Prohlášení připomínalo rétoriku prezidenta Donalda Trumpa a jeho nejbližších spojenců po jeho volebním neúspěchu. Trump nepravdivě označuje listopadové prezidentské volby za zmanipulované a divoké spekulace o falšování výsledků šířil i v noci v souvislosti s děním v Georgii. Na twitteru například sdílel příspěvek o tom, že se tam chystá „krádež“ a sám napsal: „Vypadá to, že připravují velkou nálož voličů proti republikánským kandidátům.“

Konec cukrárny, jež zná chutě Smíchova. Motivace je pryč, říká majitelka

Cukrářka Klára Frycová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po otevření dveří pod růžovým vývěsním štítem se nos návštěvníka i přes nasazenou roušku zaplní vůní čokolády....

Jací jsme v posteli podle hvězd? Blíženci experimentují, Štíry sex ovládá

Znamení zvěrokruhu - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium O lásku je třeba pečovat stejně jako o zdraví. Proto se oslava svátku zamilovaných, který připadá na 14. února, zdá...

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...