9. dubna 2019 16:34 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V Indii před volbami útočí na politiky vládní strany. Zemřelo nejméně sedm lidí

Indický premiér Naréndra Módí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Indický premiér Naréndra Módí. | foto: Reuters

DILLÍ Nejméně sedm mrtvých si v pondělí vyžádaly dva útoky na politiky spojené s vládní Indickou lidovou stranou (BJP) premiéra Naréndry Módího. Útoky se odehrály jen dva dny před začátkem parlamentních voleb v zemi, které startují ve čtvrtek 11. dubna a jsou rozdělené do sedmi etap.

Nejméně pět osob zabili maoističtí povstalci v indickém státě Čhattísgarh, kteří s pomocí improvizovaného výbušného zařízení zaútočili na konvoj BJP. Při výbuchu zahynul poslanec BJP, řidič a tři členové jeho ochranky, kteří s ním byli ve vozidle. Informovala o tom agentura AP.

K dalšímu předvolebnímu útoku došlo ve státě Džammú a Kašmír, kde neznámí ozbrojenci vpadli do nemocnice ve městě Kištvár a zabili regionálního vůdce hinduistické strany napojené na vládní BJP a jeho osobního strážce. Úřady následně vyhlásily v celém městě na neurčito zákaz vycházení, uvedla agentura Reuters.

Maoističtí povstalci jsou v Indii považováni za největší vnitřní bezpečnostní hrozbu. Operují ve 20 z 28 indických států a mají tisíce bojovníků. Boj proti vládě zahájili v roce 1967 a jejich útoky si vyžádaly už několik tisíc obětí. Tvrdí, že jim jde o práva chudých a bezzemků a že jejich vzorem je čínský komunistický vůdce ze 40. až 70. let Mao Ce-tung.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz