13. května 2018 11:43 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V iráckých volbách vede podle prvních výsledků současný premiér Hajdar Abádí

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Irácký premiér Hajdar Abádí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Irácký premiér Hajdar Abádí. | foto: Reuters

BAGDÁD Současný irácký premiér Hajdar Abádí podle prvních neoficiálních výsledků vede v parlamentních volbách a za ním se drží aliance vlivného šíitského duchovního Muktady Sadra. Informovala o tom v neděli agentura Reuters s odvoláním na zdroje z volební komise a bezpečnostních složek.

V zemi se v sobotu konaly první parlamentní volby od porážky Islámského státu (IS) na iráckém území; analytici je přirovnávají k referendu o oblíbenosti dosavadního premiéra. Oficiální výsledky se očekávají v pondělí. Volební účast byla v hlasování bez jasného favorita navzdory očekáváním slabá, dosáhla necelých 45 procent. Před čtyřmi lety k volebním urnám došlo zhruba 60 procent oprávněných voličů.

Abádí - spojenec jak Spojených států, tak Íránu - se spíše než vlivného klerika obával konkurence jiných šíitských skupin, které si přejí těsnější vazby s Teheránem. Stávajícího šéfa vlády podle průzkumů podporují nejen šíité, ale i řada sunnitů.

Muktada Sadr se podílel na potlačování IS a v letech 2003 až 2011 vedl milici, jež bojovala proti americkým vojákům. Jeho současná kampaň se nicméně soustředila na sociální témata a boj proti korupci. Pokud skončí druhý, bude to podle agentury Reuters nečekaný politický návrat. Je sice populární mezi chudými, ale z centra dění jej odsunuly osoby zaštítěné Íránem.

Na nového předsedu vlády čeká především úkol zahájit ekonomickou obnovu zničené země a zvládnout nejnovější napětí mezi Washingtonem a Teheránem, dvěma důležitými partnery Iráku.

ČTK
  • 0Diskuse
Stát chce finančně podporovat mikrojesle a dětské skupiny, aby maminky mohly jít do práce
Stát chce finančně podporovat mikrojesle a dětské skupiny, aby maminky mohly jít do práce

Ministerstvo práce vyslalo do připomínkového řízení návrh, aby státní rozpočet financoval dětské skupiny a nově také mikrojesle. Do nich chodí hlavně děti, které nezískaly místo ve státní školce, ale jejich rodiče nastupují do práce dřív než po třech letech mateřské dovolené.