7. června 2017 8:35, aktualizováno  12:04 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Ke dvěma sebevražedným útokům v Teheránu se přihlásil Islámský stát

Do budovy íránského parlamentu ve středu ráno vnikl zatím neznámý muž a začal... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Do budovy íránského parlamentu ve středu ráno vnikl zatím neznámý muž a začal... | foto: Twitter/ @bneeditor

TEHERÁN Neznámí ozbrojenci ve středu zaútočili na dvou místech v Teheránu: v budově parlamentu a v mauzoleu ajatolláha Rúholláha Chomejního na jihu íránské metropole. Při dvou útocích v Teheránu zahynulo nejméně 12 lidí, několik dalších osob bylo zraněno. Obě místa jsou od sebe vzdálená několik kilometrů. K útokům se přihlásil Islámský stát. Írán byl dosud terorismu ušetřen.

Nejprve byla hlášena střelba z budovy íránského parlamentu. Podle jednoho z poslanců, jehož citovala agentura Reuters, vnikli do budovy tři útočníci vyzbrojení pistolí a dvěma útočnými puškami. Podle agentury Reuters zabili člena ostrahy.

„Při útoku v budově íránského parlamentu zahynulo sedm lidí, čtyři osoby drží útočníci jako rukojmí,“ informovala tisková agentura Tasním. Následně se odpálil sebevražedný útočník, oznámila státní televize.

Sebevražedný atentátník, kterým byla podle některých íránských médií žena, se odpálil také v mauzoleu ajatolláha Rúholláha Chomejního na jihu íránské metropole. Potvrdil to teheránský guvernér. Dalšího útočníka podle něj strážci zabili a zbytek teroristické skupiny byl zatčen. Guvernér dodal, že jeden člen ostrahy byl při útoku v mauzoleu zabit a několik dalších lidí zraněno.

O hodinu později informovaly agentury, že se u mauzolea odpálil druhý útočník. Počet obětí zatím není známý.

Obě místa útoku jsou od sebe vzdálená několik kilometrů. V Chomejního mauzoleu na okraji metropole se nachází hrob tohoto vůdce islámské revoluce z roku 1979 a jsou zde uloženy také ostatky jeho syna.

Muž předává dítě jednomu z pracovníků ochranky po útoku na parlament.
Jeden z útočníků se objevil v okně parlamentu.

Íránské ministerstvo pro zpravodajské služby podle agentury Reuters uvedlo, že dvojitý útok v Teheránu spáchaly teroristické skupiny. Ke dvojitému útoku v íránské metropoli Teheránu se prostřednictvím své tiskové agentury Amak přihlásil Islámský stát (IS). „Bojovníci Islámského státu zaútočili na (mauzoleum ajatolláha) Chomejního a íránský parlament,“ uvedl IS v prohlášení, z něhož citovala agentura Reuters.

Šéf protiteroristického oddělení íránského ministerstva vnitra podle Reuters oznámil, že úřady zmařily další teroristický útok a zatkly třetí „teroristickou skupinu“. Ministerstvo vyzvalo občany metropole, aby se vyhnuli prostředkům hromadné dopravy.

Šíitský Írán je na straně místních vlád zapojen do konfliktů v Sýrii a v Iráku a jeho představitelé upozorňují pravidelně na nebezpečí útoků sunnitských extremistů na íránské cíle.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz