25. října 2014 10:10, aktualizováno  20:17 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V Íránu pověsili mladou ženu. Nožem zabila muže, který ji chtěl znásilnit

Popravu Rejhany Džabbáriové odsoudily Spojené státy či Británie (na snímku z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Popravu Rejhany Džabbáriové odsoudily Spojené státy či Británie (na snímku z... | foto: ČTK

TEHERÁN Íránské úřady popravily mladou Íránku přes mezinárodní kampaň k odložení výkonu jejího trestu smrti oběšením. Sdělila to íránská státní agentura IRNA. Nyní šestadvacetiletá žena byla odsouzena za to, že v roce 2007 zabila nožem muže, který se jí podle ní snažil sexuálně zneužít.

Právo šaría

  • Podle něj se pachatelé vraždy, znásilnění, ozbrojené loupeže, obchodu s drogami a nevěry zpravidla odsuzují k smrti.
  • V roce 2013 bylo v Íránu podle OSN popraveno nejméně 500 lidí, především kvůli drogám.

Popravu Rejhany Džabbáriové odsoudily Spojené státy či Británie. Český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek uvedl, že je zprávami o popravě mladé Íránky otřesen.

„Hluboce nedostatečné“ vyšetřování

Obětí byl chirurg, který kdysi pracoval pro ministerstvo informací. Zatčená dívka byla v prvních měsících po zatčení držena v izolaci bez možnosti hovořit s právníkem či rodinou, uvedla mezinárodní organizace na ochranu lidských práv Amnesty International.

Soud v roce 2009 se podle organizace konal po „hluboce nedostatečném“ vyšetřování. Expert OSN již dříve dospěl k závěru, že soud nevzal v potaz všechny důkazy a že Džabbáriová učinila přiznání pod nátlakem.

Kampaň na internetu za odložení její popravy a konání nového spravedlivějšího soudu, do které se zapojila i řada íránských umělců a dalších osobností, se v posledních měsících zdála úspěšná a oběšení mladé ženy zastánce lidských práv zaskočilo. Úřady vysvětlily, že tvrzení o jednání v sebeobraně se neprokázalo a rodina oběti trvala na výkonu trestu.

Pochybnosti o spravedlivém procesu

Spojené státy popravu mladé ženy odsoudily. „Objevily se vážné pochybnosti o spravedlivém procesu a okolnostech tohoto případu, včetně zpráv o přiznáních, která byla učiněna pod hrozbou násilí,“ uvedla v prohlášení mluvčí amerického ministerstva zahraničí Jennifer Psakiová.

Zatčená dívka byla v prvních měsících po zatčení držena v izolaci bez možnosti...

Ostrý nesouhlas s rozsudkem vyjádřila Británie a náměstek britského ministerstva zahraničí Tobias Ellwood vyzval Teherán ke zrušení nejvyššího trestu. Amnesty International v souvislosti s případem hovoří o „urážce spravedlnosti“.

Kritika sporného výkonu trestu v Íránu zazněla i z Prahy. „Jsem velice otřesen zprávou o popravě mladé íránské ženy Rejhany Džabbáriové. Vykonání trestu smrti na ženě, která se měla provinit tím, že hájila svou důstojnost a čest, navíc v situaci, kdy zdaleka ne všechny otázky ohledně jejího odsouzení byly zodpovězeny, považuji za čin zasluhující to nejhlubší opovržení,“ uvedl šéf české diplomacie Lubomír Zaorálek.

Lidovky.cz, ČTK

Adecco spol. s r.o.
Elektrikář v Berouně, až 32.000 Kč

Adecco spol. s r.o.
Středočeský kraj
nabízený plat: 24 000 - 32 000 Kč