Čtvrtek 25. července 2024, svátek má Jakub
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 49  Kč / 1. měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

V Itálii prudce vzrostl počet obětí koronaviru, zemřelo tam již 1266 lidí

Italští policisté se chrání před koronavirem. foto: Reuters

Řím - Počet obětí koronaviru v Itálii během posledních 24 hodin stoupl o 250 na 1266, oznámila v pátek agentura Reuters s odvoláním na informace civilní obrany. Předchozí údaj ze čtvrtka uváděl 1016 mrtvých. Počet mrtvých vzrostl zhruba o čtvrtinu, což je největší nárůst od propuknutí nákazy, dodala agentura. Také podle AFP je 250 úmrtí během 24 hodin rekordní počet.
  18:27aktualizováno  18:45

Celkový počet potvrzených případů v jihoevropské zemi, která byla novým koronavirem nejhůře postižena hned po Číně, vzrostl na 17 660 z předchozích 15 113, což je nárůst přibližně o 17 procent. 

Podle civilní obrany se 1439 nakažených plně zotavilo; o den dříve uváděly úřady 1258 vyléčených. Počet pacientů na jednotkách intenzivní péče vzrostl z 1153 na 1328.

Téměř liduprázdné náměstí Svatého Marka v Benátkách.
Muž dezinfikuje obchod ve městě Codogno v Italské Lombardii.

V další těžce postižené zemi, v Íránu, je potvrzeno více než 11 000 případů nákazy novým koronavirem a 514 mrtvých. Oznámil to v pátek zástupce ministerstva zdravotnictví. Oproti čtvrtku se počet nakažených zvýšil o více než 1000 lidí. Armáda dostala příkaz zajistit, aby byly ulice íránských měst do 24 hodin prázdné.

Na každého mrtvého v Jižní Koreji sedm obětí koronaviru v Itálii. Proč se tak liší čísla v ohniscích nákazy

Teherán ve čtvrtek hlásil 10 075 nemocných, dnes uvádí 11 364. Počet úmrtí se zvýšil o necelých sto, ze čtvrtečních 429 na nynějších 514.

Náčelník generálního štábu Mohammad Hosejn Bákerí uvedl, že armáda dostala příkaz podílet se na boji proti šíření koronaviru. Vojáci do 24 hodin zajistí, aby byly ulice měst prázdné. Bákerí řekl, že nově zřízená komise byla pověřena na operaci dohlédnout. Armáda se má postarat o to, aby nikdo nebyl „v obchodech, na ulicích ani na silnicích“.

„Příštích deset dní budou Íránci pod dohledem buď prostřednictvím internetu nebo, v případě nutnosti, telefonu a také osobní kontroly. Přijde se tak na ty, u nichž bude podezření, že jsou nemocní,“ sdělil Bákerí.

Neřekl ale, jakým způsobem budou vojáci postupovat, zda budou zatýkat nebo lidi pouze vyzývat, aby šli domů. Podle úřadů Íránci neberou dostatečně vážně doporučení, aby se vyhnuli cestování a zůstali raději doma.

Írán v minulých dnech navštívila delegace Světové zdravotnické organizace (WHO). Konstatovala, že se Íránci „solidně“ zlepšili v laboratorních zkouškách, schopnosti informovat lidi o rizicích nákazy i v léčbě nemocných. Richard Brennan, který ve skupině byl, řekl, že je třeba udělat ještě víc a vycházet ze zkušeností jiných zemích, například Číny.

Írán má z blízkovýchodních zemí nejvíc nakažených i úmrtí. Ušetřeni nejsou ani tamní duchovní a politici. Státní televize dnes oznámila, že se nakazil i blízký poradce osmdesátiletého duchovního vůdce ajatolláha Alího Chameneího. Poradce Alí Akbar Velájatí je nyní v izolaci. Chameneí sám se nedávno zúčastnil ceremoniálu sázení stromu a měl na rukou rukavice. Mezi zemřelými Íránci je i poradce ministra zahraničí Mohammada Džaváda Zarífa.

Autor: