Středa 3. března 2021svátek má Kamil 11 °C skoro jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V Itálii zemřelo za posledních 24 hodin 542 lidí, New York má nejvíce obětí za den

Italská policie dezinfikuje pomocí vodního tanku ulici  v Římě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Italská policie dezinfikuje pomocí vodního tanku ulici v Římě. | foto: Remo CasilliReuters

Řím V Itálii zemřelo za posledních 24 hodin 542 lidí nakažených koronavirem, což je méně než v předchozích dvou dnech. Informoval o tom deník Corriere della Sera. Případů nákazy za den přibylo 3836, což je o osm stovek více, než italská civilní ochrana oznámila v úterý, kdy byl tento údaj nejnižší za téměř čtyři týdny.

Celkem se od konce ledna v Itálii potvrdilo 139 422 případů nákazy, z toho 17 669 lidí zemřelo a 26 491 se už vyléčilo.

Za posledních 24 hodin rovněž ubylo pacientů, kteří jsou na jednotkách intenzivní péče. Zatímco v úterý jich tam leželo 3792, nyní jich je 3693. Tento počet klesá už týden. Hospitalizováno je nyní v Itálii 32 000 lidí s nemocí covid-19, na 63 000 osob s potvrzenou nákazou je v domácí péči.

V Británii přibylo přes 8000 nakažených

V britských nemocnicích už zemřelo 7097 lidí, u nichž se potvrdila nákaza koronavirem. Nová bilance ministerstva zdravotnictví znamená denní nárůst o 938 úmrtí, což je pro Británii nové maximum. Počet známých nakažených stoupl z 52 242 na 60 733, tedy bezmála o 8500. Dosud byl nejvyšší přírůstek v tomto směru zaznamenám v neděli, kdy bylo ohlášeno bezmála 6000 nových případů infekce.

Británie je v souvislosti se šířením koronaviru SARS-CoV-2 jednou z nejhůře zasažených evropských zemí. Více pozitivně testovaných pacientů hlásí pouze Francie, Německo, Itálie a Španělsko, v Německu ovšem oficiální bilance uvádí výrazně nižší počet úmrtí.

Denní údaje o počtu nakažených i mrtvých v Británii poměrně rychle stoupají, na začátku minulého týdne hlásila vláda asi 2600 potvrzených případů nákazy a 180 úmrtí v rozmezí 24 hodin. Experti ovšem podle zpravodajského serveru BBC varují, že změny v celostátní bilanci nejsou příliš spolehlivým ukazatelem vývoje, protože „mohou částečně odrážet problémy v systému hlášení, spíše než skutečné změny trendu“. Deník Financial Times zase v úterý napsal, že úmrtí lidí na covid-19 se do hlášení britské vlády dostávají s průměrným zpožděním tří dnů.

Jedna z vládních poradkyň pro vědecké otázky ve středu médiím sdělila, že šíření viru se v Británii „nevymyká kontrole“. Angela McLeanová tuto „dobrou zprávu“ zčásti připisuje dramatickému poklesu v počtu lidí využívajících hromadnou dopravu.

Podvečerní tiskovou konferenci britského kabinetu vedl ministr financí Rishi Sunak, který se vyjádřil i ke zdravotnímu stavu premiéra Borise Johnsona. Ten je od pondělka kvůli těžkému průběhu koronavirem způsobované nemoci covid-19 na jednotce intenzivní péče v jedné z londýnských nemocnic, podle Sunaka se jeho stav nyní začal zlepšovat. „Na lůžku už seděl a pozitivně interagoval s lékařským týmem,“ řekl ministr financí.

New York hlásí největší dení přírůstek obětí

V americkém státě New York za posledních 24 hodin narostl počet zemřelých s koronavirem o 779, což je denní rekord. V úterý tento nárůst činil 731. Oznámil to ve středu guvernér státu Andrew Cuomo. Guvernér zároveň uvedl, že křivka nově nakažených se patrně zplošťuje, ale vše bude záležet na dodržování omezení pohybu. Za oběti nemoci budou ve státě spuštěny vlajky na půl žerdi. 

Počet lidí nakažených koronavirem překročil v USA hranici 400 000, téměř 13 000 nákaze podlehlo. Vyplývá to ze statistiky Univerzity Johnse Hopkinse, která vývoj pandemie sleduje.

Americké úřady aktuálně registrují 401 166 případů nákazy a 12 936 úmrtí. Spojené státy jsou co do počtu zjištěných infikovaných nejvíce zasaženou zemí na světě. V počtu obětí jsou před USA evropské státy Itálie a Španělsko.

Francie má přes 30 000 hospitalizovaných

O 541 úmrtí v nemocničním prostředí narostla ve středu oficiální bilance epidemie nemoci covid-19 ve Francii. Nemocnice po celé zemi aktuálně evidují 7632 smrtelných případů nemoci z koronaviru, dalších 3237 obětí už nahlásily domovy pro seniory. Nové údaje z těchto zařízení francouzská vláda neposkytla, náměstek ministra zdravotnictví Jérôme Salomon na tiskové konferenci hovořil o „technickém problému“.

Vládní statistika o obětech epidemie tedy narostla na 10 869 úmrtí od začátku března. Více mrtvých bylo v této souvislosti hlášeno pouze ze Spojených států, Španělska a Itálie.

Salomon médiím sdělil, že ve Francii je aktuálně hospitalizováno 30 375 lidí, kteří se nakazili virem SARS-CoV-2, z nichž 7148 je ve vážném stavu. Růst počtu nejkrizovějších případů nyní výrazně zpomaluje, uvedla agentura AFP. 

V nemocnicích se infekce od počátku šíření viru potvrdila u 82 000 lidí. V úterý večer vláda těchto případů hlásila 78 167, přičemž denní nárůst byl podobný jako ve středu. Přes 21 000 lidí, kteří museli být po infekci koronavirem hospitalizováni, už bylo z francouzských nemocnic propuštěno.

Středa byla pro Francii už 23. v režimu celostátní karantény, který je zde obzvláště přísný. Vláda podle deníku Le Monde v těchto dnech nechce spekulovat o uvolňování restrikcí, naopak na lokální úrovni přibývají nová omezení. Povinná izolace obyvatel je zatím nařízena do poloviny měsíce, ministři ovšem naznačují, že opatření zůstane v platnosti i poté.

Premiér Édouard Philippe ve středu zároveň hovořil o zpomalování epidemie v zemi. „Šíření se zpomaluje do takové míry, že se možná blížíme k něčemu, co lze brát jako vyrovnání křivky... Pakliže se to potvrdí, je to velmi dobrá zpráva. A bude to bezpochyby účinek izolace,“ řekl.

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Také lovíte duchy? Netestujte dřív, než týden po vynechání menstruace, radí lékař
Také lovíte duchy? Netestujte dřív, než týden po vynechání menstruace, radí lékař

Jedna minuta. Druhá. Tři minuty pryč… Chvíle napětí… Na testu se objeví dvě čárky… Pozitivní těhotenský test! Jste v tom! Jak těhotenské testy...