14. dubna 2014 11:45, aktualizováno  12:09 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Rasista zaútočil na židovská centra v Kansasu. Zastřelil tři lidi

Kansasští policisté střeží vstup do židovského centra. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kansasští policisté střeží vstup do židovského centra. | foto: ČTK

WASHINGTON Nedělní střelbu, při níž byli v židovských centrech na předměstí Kansas City zastřeleni tři lidé, má na svědomí 73letý stoupenec rasistického hnutí. Úřady po něm už v minulosti pátrali a byl veřejně činný, informovala agentura AP.

Na tiskové konferenci k útokům v Overland Parku na předměstí Kansas City místní policejní šéf John Douglass odmítl uvést jméno zatčeného pachatele. Nejmenovaný vězeňský zdroj ale podle AP muže identifikoval jako 73letého Fraziera Glenna Crosse. Údajný střelec, který je známější pod jménem Frazier Glenn Miller, je nyní ve vazbě a je předběžně obviněn ze spáchání vraždy prvního stupně.

Při zatýkání podezřelý nekladl odpor, údajně pouze křičel nacistický pozdrav "Heil Hitler".

Celonárodní pátrání

Cross-Miller se v roce 2006 ucházel o kandidaturu do Sněmovny reprezentantů a v roce 2010 do Senátu. Po válečném veteránovi a řidiči kamionu bylo v roce 1987 vyhlášeno celonárodní pátrání, protože porušil podmínky režimu během čekání na odvolání proti rozhodnutí soudu, že provozoval polovojenský tábor.

Federální vyšetřovatelé tehdy Crosse-Millera a další tři muže našli v mobilním domě plném ručních granátů, automatických zbraní a velkého množství munice.

Nedělní útoky od sebe dělilo několik minut. Pachatel zastřelil dvě osoby na parkovišti za židovským komunitním centrem a poté popojel o několik bloků dál k židovskému domovu důchodců Village Shalom, kde zastřelil jednu ženu.

ČTĚTE TAKÉ:

V duchu Ku Klux Klanu

Policie podezřelého zatkla o chvíli později na školním parkovišti. Úřady nesdělily jména obětí, ale rodina prvních dvou vydala prohlášení, podle kterého šlo o muže, který zemřel na místě, a jeho 14letého vnuka, jenž střelným poraněním podlehl v nemocnici. Oba přitom byli křesťané. Dědeček prý vnuka přivedl do střediska, aby se tam chlapec zúčastnil pěvecké soutěže.

Cross-Miller se po většinu svého života angažoval v bělošském rasistickém hnutí a založil organizaci Karolínští rytíři Ku Klux Klanu. Později stál u zrodu další bělošské rasistické organizace, Strany bílých vlastenců.

Zármutek nad nedělním útokem vyjádřil americký prezident Barack Obama.

Izrael útok odsoudil

Útok odsoudil izraelský premiér Benjamin Netanjahu. "Odmítáme vraždy, za nimiž je podle všeho nenávist vůči Židům," prohlásil Netanjahu v prohlášení, které zveřejnil jeho úřad. Premiér rovněž vyjádřil soustrast s rodinami obětí.

"Stát Izrael je společně se všemi civilizovanými národy zapojen do boje s touto morovou nákazou," dodal Netanjahu. Zármutek nad nedělním útokem vyjádřil také americký prezident Barack Obama.

Americká federální policie (FBI) v roce 2012 evidovala 674 incidentů s antisemitským podtextem. Jde o dvě třetiny všech incidentů, které jsou klasifikovány jako protináboženské, uvedla agentura AFP.

Lidovky.cz, ČTK

BMW Řada 5 3,0...
BMW Řada 5 3,0...

r.v. 2012, naj. 55 000 km, diesel
950 000 Kč (s DPH)