Neděle 5. února 2023, svátek má Dobromila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V Makedonii zahynulo po střetu s vlakem 14 uprchlíků

Afghánistán

  11:43
SKOPJE - V Makedonii přišlo o život 14 uprchlíků, které zachytil vlak v blízkosti města Veles v centrální části země. Oznámila to makedonská televize. Uprchlíci byli ze Somálska a Afghánistánu.

Po příjezdu do Evropy jsou uprchlíci zcela odkázáni na pomoc svého okolí. foto: Lékaři bez hranic

Neštěstí se stalo ve 22:30 SELČ ve čtvrtek v soutěsce, kudy vede trasa, již používají uprchlíci, kteří se chtějí dostat z Balkánu do západní Evropy. Do běženců najel mezinárodní vlak, který jel z řecké Soluně do Bělehradu. Strojvůdce sice skupinu asi 50 lidí zahlédl a začal houkat, ale uskočit stačila jenom část lidí. Byli právě ve velmi úzkém místě, kde není možnost dostat se rychle dále od kolejí. Místo je přístupné jedině pěšky nebo právě po trati.

Makedonská agentura MIA oznámila, že trasu používají zejména běženci z Afriky a Blízkého východu, kteří se do Makedonie dostávají z Řecka. Přesouvají se v noci pěšky obvykle po železničních kolejích, aby nesešli z cesty v neznámém terénu. Občas jsou hlášeny nehody, ale zatím nikdy tak velká jako ta čtvrteční.

Police ve Velesu oznámila, že skupina byla početná. Osm lidí bylo zatčeno a desítce dalších osob se podařilo uprchnout. Zatčení jsou povětšinou příbuzní obětí nehody. Po prvních výsleších vyšlo najevo, že ve skupině byli hlavně Somálci a Afghánci. Těla mrtvých byla převezena do Velesu, na místě neštěstí jsou stále ještě sanitky a záchranáři. Policie se snaží dopadnout prchající.

Makedonské sdělovací prostředky píší, že Řecko umožňuje uprchlíkům, kteří tamní úřady požádají o azyl, volně se pohybovat. Mnozí se rozhodnou dostat se do bohatších evropských zemí a volí trasy přes Makedonii, Srbsko a Bulharsko. Snaží se vyhnout potížím s úřady těchto balkánských zemí a často se přesouvají v noci. Makedonská média pravidelně informují o skupinách přebíhajících v noci dálnice a silnice nebo vlakové koleje.

Autoři: ,

Bojujete s atopickým ekzémem? Pak rozhodně vyzkoušejte řadu LIPIKAR
Bojujete s atopickým ekzémem? Pak rozhodně vyzkoušejte řadu LIPIKAR

Víte, že atopický ekzém je nejčastější kožní onemocnění u dětí? Tímto onemocněním kůže trpí 15 – 20 % dětí a nejčastěji se objevuje u miminek nebo...