Sobota 13. dubna 2024, svátek má Aleš
130 let

Lidovky.cz

Svět

V Minsku policie pod záminkou kontroly dokladů zatýká novináře před opozičním protestem

Zatýkání v Minsku.

Zatýkání v Minsku. foto: AP Photo/TUT.by

MINSK - Běloruská policie před opoziční demonstrací v hlavním městě hromadně zatýká novináře. Pod záminkou kontroly dokladů jsou odváženi na policejní úřadovny, uvedl v neděli nezávislý server Tut.by. Zatčeny už odpoledne byly podle médií také desítky protestujících.
  13:38aktualizováno  14:17

Mezi zadrženými se ocitla nejen reportérka samotného serveru Tut.by a dalších nezávislých médií, ale také zpravodaj a fotografka ruské státní agentury TASS a dokonce fotoreportéři běloruské státní agentury Belta.

Média hlásí rovněž tvrdé potyčky a desítky zatčených demonstrantů z okolí památníku hrdinů. „Lidé stáli a nerozutekli se. Nakonec je policisté začali bít obušky, zasahovali opravdu brutálně,“ napsal server Onliner.by. Proti demonstrantům podle Tut.by zasahovali i zamaskovaní lidé s obušky a v civilním oblečení. „Zatčena byla padesátka lidí,“ napsala agentura Interfax s odvoláním na očité svědky, podle kterých se někteří demonstranti stavěli na odpor. Policisté tvrdě zasahovali a několik raněných muselo být ošetřeno.

Cichanouská očekává od EU solidaritu, Bratislava je připravená stát při běloruském lidu

V Minsku se v neděli očekává další masová demonstrace proti autoritářskému režimu prezidenta Alexandra Lukašenka, který od oficiálního vyhlášení svého vítězství v srpnových prezidentských volbách čelí největším protestům za celých 26 let, co je v bývalé sovětské republice u moci.

Nezávislá média hlásí od nedělního rána průjezdy kolon s obrněnou technikou Minskem, jakož i rozmísťování jednotek policejních těžkooděnců v centru metropole. Mobilní operátoři na žádost úřadů snížili rychlost mobilního internetu a varovali před výpadky spojení. TASS připomněl, že se tak děje v posledních týdnech každou neděli, kdy opozice pořádá protestní akce.

Autor:

Nutrilon mléko pro maminky, které porodily císařským řezem? Přečtěte si!
Nutrilon mléko pro maminky, které porodily císařským řezem? Přečtěte si!

3 maminky, které porodily císařským řezem, vyzkoušely kojenecké mléko Nutrilon Profutura CESARBIOTIK™ 2. Co nabízí oproti standardnímu mléku? A jak...