22. srpna 2018 16:35 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V Moskvě začali bourat paneláky ‚chruščovky‘, stěhovat se bude víc než milion lidí

Moskva V ruském hlavním městě byla ve středu stržena první „chruščovka“, jak Moskvané říkají pětipodlažním panelákům bez výtahu, které měly v éře bývalého sovětského vůdce Nikity Chruščova zachránit město před bytovou krizí. Program jejich likvidace počítá s přestěhováním víc než milionu lidí, zbouráno má být přes 5100 domů postavených v 50. a 60. letech minulého století.

První oběť ambiciózního plánu padla na okraji Moskvy ve čtvrti Severnoje Izmajlovo za přítomnosti starosty Sergeje Sobjanina. Nájemníci už podle agentury TASS dostali nové byty nedaleko svého dosavadního bydliště. Těm nejchudším prý město přispěje na pořízení domácích spotřebičů.

Program bourání chruščovek vyvolal v moskevské veřejnosti spory podložené podezřením, že za likvidaci domů lobbují majitelé privátních developerských firem v naději na získání lukrativních pozemků. Mnoho obyvatel Moskvy zároveň považuje plán za lest, která má uvolnit cestu k vytvoření ghetta s výškovými budovami v nejvíce zalesněných moskevských čtvrtích.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz