Středa 22. března 2023, svátek má Leona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

V Nairobi se zřítil šestipodlažní obytný dům. Nejméně tři oběti, další lidé jsou stále pod troskami

Záchranáři vynášejí zraněné po pádu domu v Nairobi. foto: Reuters

NAIROBI - V keňském hlavním městě Nairobi se v pátek zřítil šestipodlažní obytný dům, v jehož troskách zahynuli nejméně tři lidé a dalších 27 osob utrpělo zranění. Další obyvatelé jsou však zřejmě stále uvěznění v troskách. Záchranáři se snaží vyprostit ženu, jejíž křik je slyšet pod sutinami. S odvoláním na sdělení keňské policie o tom informovala agentura Reuters. Hroucení budov v Nairobi je poměrně častý jev, řada jich totiž byla vystavěna bez patřičných povolení.
  17:15

Velitel obvodní policie Philip Ndolo agentuře AP řekl, že místní obyvatelé bezprostředně po neštěstí zachránili z rozvalin holýma rukama deset lidí, z nichž byli dva mrtví. Keňský červený kříž na twitteru brzy odpoledne uvedl, že zachráněných je zatím 11 osob. Místní policie nyní hovoří o 27 raněných.

V bytovém domě v Prešově vybuchl plyn, zahynulo pět lidí. Dvanáctipatrovému paneláku hrozí zřícení

Záchranné akci přihlížely stovky obyvatel okolních domů. Na místo později dorazila také armáda. Vedle sutin sice byla přistavena těžká technika, úřady se však nejprve obávaly ji do pátracích prací zapojit, aby neublížili případným přeživším uvízlým v troskách. Podle AP však později začal v sutinách pracovat bagr a byla slyšet sbíječka.

Záchranné a vyprošťovací akce.
Lidé sledují vyprošťovací práce po pádu domu v Nairobi.

Zatím není jasné, kolik bylo v budově v době neštěstí dohromady lidí. Dům se zhroutil kolem osmé ranní místního času (10:00 SEČ) a bylo v něm stále mnoho obyvatel před cestou do práce. Úřady tvrdí, že v budově žilo 22 rodin a bylo v ní celkem 57 bytů. Vyšetřovatelé se snaží najít majitele nemovitosti a získat od něj informace o nájemcích, zatím však neúspěšně.

Kolaps domů je v keňské metropoli, kde je velká poptávka po bytech, poměrně častý jev. Značný podíl viny na tom mají developeři, kteří s vidinou větších zisků mnohdy obcházejí předpisy, poznamenala AP.

Po zřícení osmi domů v Keni v roce 2015, při nichž přišlo o život 15 lidí, prezident Uhuru Kenyatta nařídil důkladné prověření všech budov v zemi, zda odpovídají stanoveným normám. Státní stavební úřad při tom zjistil, že v Nairobi je 58 procent domů neobyvatelných.

Autor: