15. března 2018 7:34, aktualizováno  10:27 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V odvetě za otráveného Skripala se Británie ‚podívá‘ na bohaté Rusy v Anglii

Putin při každoroční bilanční tiskovce v Moskvě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Putin při každoroční bilanční tiskovce v Moskvě. | foto: Reuters

Britská policie by se mohla nyní zaměřit na bohaté Rusy, kteří za svůj majetek vděčí vazbám na prezidenta Vladimira Putina. Naznačil britský ministr zahraničí Boris Johnson. Rusko má v nejbližší době oznámit odvetná opatření poté, co Británie v reakci na případ otravy bývalého ruského tajného agenta v britských službách Sergeje Skripala a jeho dcery hodlá vypovědět 23 ruských diplomatů.

Britové si v souvislosti se Skripalovou kauzou podle Johnsona přejí, aby úřady zasáhly a pohnaly před spravedlnost „některé z velmi bohatých lidí, kteří jsou přímo spojeni s Vladimirem Putinem, jejichž bohatství lze spojit s jejich vztahem s Vladimirem Putinem“.

Policie podle šéfa britské diplomacie bude možná v případě těchto lidí, které označil za zkorumpované, schopna uplatnit nedávno přijatou normu, na jejímž základě mohou úřady žádat vysvětlení původu majetku, o kterém se domnívají, že byl získán nekalým způsobem.

Útok na bývalého dvojitého agenta Sergeje Skripala a jeho dceru Juliji měl podle Johnsona sloužit i jako odstrašující případ. Rusové podle něj chtěli říct: „Podívejte, tohle se stane lidem, které se postaví (ruskému) režimu.“ Důkazy, že na Skripala a jeho dceru zaútočila Moskva, jsou podle šéfa britské diplomacie naprosto přesvědčivé. Rusové podle něj chtějí zodpovědnost za útok odmítat, ale zároveň si přejí, aby svět věděl, že za ním stáli oni.

Rusko chystá odvetu

Vypovězení 23 ruských diplomatů, které britské úřady identifikovaly jako nedeklarované pracovníky tajných služeb, podle Johnsona ochromí akceschopnost ruských tajných služeb v Británii na následující desítky let. Opatření, která v reakci na Skripalovu kauzu oznámila premiérka Mayová ve středu, ale podle něj nepovedou k návratu studené války.

Kromě vypovězení diplomatů Británie zruší také plánované schůzky s Rusy na nejvyšší úrovni včetně pozvání ministra zahraničí Sergeje Lavrova. Členové vlády ani královské rodiny také nepojedou na mistrovství světa ve fotbale, které se bude v Rusku konat v létě.

Další oznámená opatření vůči Rusku se týkají možného zmrazení ruských státních aktiv a posílení možností uvalovat sankce za porušování lidských práv.

Londýn se v souvislosti s kauzou zabývá také svou energetickou bezpečností a po zemním plynu se ohlédne i jinde než v Rusku.

Případem se zabývala ve středu Rada bezpečnosti OSN. Velvyslankyně USA Nikki Haleyová ve svém vystoupení obvinila Rusko z odpovědnosti za Skripalovu otravu. Její ruský kolega Vasilij Něbenzja vyslovil podezření, že Británie je nejpravděpodobnějším zdrojem použité nervově paralytické látky Novičok, která byla proti Skripalovi použita.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz