Pondělí 27. května 2024, svátek má Valdemar
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

V okolí izraelského jaderného střediska se rozezněly varovné sirény, na území dopadla raketa

V okolí izraelského jaderného střediska Dimona se dnes brzy ráno rozezněly sirény, které varují před leteckým či raketovým útokem. foto: Reuters

Jeruzalém - Do vzdálenosti asi 40 kilometrů od izraelského jaderného střediska Dimona ve čtvrtek brzy ráno dopadly střepiny ze syrské střely. V místě se rozezněly sirény varující před leteckým či raketovým útokem. Informovala o tom agentura AP, podle níž se jedná o nejzávažnější incident mezi Izraelem a Sýrií v posledních letech.
  7:27aktualizováno  14:50

Izrael ohlásil íránský raketový útok na svou loď u břehů Emirátů

Podle izraelské armády dopadla do Negevské pouště raketa ze Sýrie, která ale nemířila na jaderné pracoviště. Izraelská armáda začala vyšetřovat, proč střelu nezlikvidovala protivzdušná obrana.

Podle armády syrská střela SA-5 s 200kilogramovou hlavicí explodovala ve vzduchu a úlomky z ní dopadly do vzdálenosti asi 40 kilometrů od Dimony. Nikoho nezranily a nezpůsobily ani škodu, i když část střepin spadla do bazénu v komunitě Ašalim.

Ministr obrany Benny Ganc řekl, že „byla vypálena střela typu země-vzduch a dostala se nad Izrael. Pokus o její zneškodnění byl neúspěšný. Vyšetřujeme to,“ sdělil.

Podle izraelského tisku izraelská letadla asi hodinu a půl po středeční půlnoci útočila na cíle na syrských Golanských výšinách. Syrská protivzdušná obrana podle syrských médií na letadla vypálila mnoho protivzdušných střel, mezi nimi SA-5.

Izrael odmítá spolupracovat s Mezinárodním trestním soudem na vyšetřování činů na palestinských územích

Izraelský radar zaměřil nejméně jednu z nich na dráze, která odpovídala tomu, že by mohla spadnout na severu Negevské pouště. Spustilo to varovné sirény a aktivovalo protivzdušnou obranu, která ale střelu nezasáhla.

V reakci na výbuch nad Negevskou pouští provedla izraelská armáda druhý útok na Sýrii, tentokrát na pozice její protivzdušné obrany a baterii, z níž vyletěla střela, jež zasáhla Izrael. Podle syrských médií při tomto útoku byli zraněni čtyři vojáci.

Jak píše server The Times of Israel, SA-5 jsou určeny hlavně k zásahu vzdušných cílů, ale mohou způsobit škodu i na zemi. V roce 2019 syrská raketa tohoto typu vypálená na izraelské letadlo spadla na severním Kypru a po velké explozi následoval požár.

Izraelský raketový odborník Uzi Rubin řekl k hypotéze, že syrská střela přeletěla zamýšlený cíl a prolétla do Izraele, že odpovídá charakteru SA-5. „Trasa letu zbloudilé protivzdušné střely směrem k nezamýšlenému cíli se špatně předpovídá. Izraelská protivzdušná obrana je při patřičné přípravě schopná takovou střelu zneškodnit, ale je to na hranici jejích možností,“ řekl Rubin, jehož citovala agentura Reuters.

Všechna izraelská média noční incident spojují s napětím mezi Izraelem a Íránem po útoku na íránskou továrnu na obohacování uranu v Natanzu. Írán ho připsal Izraeli a pohrozil odvetou. Někteří jeho představitelé hovořili o útoku na Dimonu. Mluvčí izraelské armády Hidai Zilberman řekl, že si armáda nemyslí, že šlo o úmyslný útok na jaderné zařízení.

U izraelského města Dimona je jaderné výzkumné centrum Šimona Perese, v němž jsou podzemní laboratoře, kde je zpracováváno na plutonium vyhořelé palivo z jaderného reaktoru. Odborníci soudí, že díky plutoniu z Dimony se Izrael zařadil mezi státy s jadernými zbraněmi, není ale známo, kolik jich přesně má. Izrael nikdy nepotvrdil, že má jaderné zbraně, a patří k několika zemím, jež nikdy nepodepsaly Smlouvu o nešíření jaderných zbraní.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!