Pákistánská armáda zasahovala dnes brzy ráno v oblasti Jižního Vazíristánu na hranici mezi Pákistánem a Afghánistánem. Při útoku byli spolu s Šukrídžumou zabiti i další dva údajní radikálové. „Vůdce Al-Káidy, který byl zabit pákistánskou armádou při úspěšné operaci, je tou samou osobou, která byla obviněna ve Spojených státech,“ citovala agentura AP pákistánského armádního představitele, který si nepřál být jmenován. Při akci přišel o život i jeden pákistánský voják, další utrpěl zranění.
Bezpečnostní složky se prý původně dozvěděly, že v oblasti by mohli být drženi čínští rukojmí. Následně zjistily, že se v úkrytu skrývá Šukrídžuma a obklíčily ho. Ozbrojenci prý zahájili palbu, vojáci ji opětovali a velitel Al-Káidy byl v následné přestřelce zastřelen, popsala agentura Reuters.
ČTĚTE TAKÉ: |
Devětatřicetiletý Saúdský Arab Šukrídžuma, který žil v minulosti déle než 15 let v USA, se před několika lety stal šéfem sekce Al-Káidy, která je zodpovědná za plánování útoků po celém světě. Převzal tak roli teroristy Chálida Šajcha Muhammada, kterého Američané zadržují na základně Guantánamo na Kubě.
Šukrídžuma byl na žebříčku nejhledanějších teroristů FBI a na jeho dopadení byla vypsána odměna pět milionů dolarů (112 milionů Kč). Jde o vůbec nejvýše postaveného představitele Al-Káidy, kterého zabila pákistánská armáda.
K atentátům v New Yorku, které Šukrídžuma plánoval, mělo dojít v roce 2009 na výročí teroristických útoků z 11. září 2001 a mělo jít o součást širší celosvětové akce. V jejím rámci se podle vyšetřovatelů chystaly útoky i v Británii. Velitel Al-Káidy se prý tehdy podílel i na verbování tří atentátníků, kteří byli později zadrženi. Všichni tři absolvovali výcvik v táboře radikálů v Pákistánu. Plán útoku tehdy americký ministr spravedlnosti Eric Holder označil za jeden z nejvážnějších teroristických případů od útoků na USA v září 2001.