Pátek 7. srpna 2020svátek má Lada 14 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V Polsku přibude nejméně tisíc amerických vojáků, oznámil ministr Blaszczak

Polský ministr obrany Mariusz Blaszczak. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Polský ministr obrany Mariusz Blaszczak. | foto: Wikimedia, Adam Grycuk

Varšava  Polský ministr obrany v pátek podle agentury AFP ohlásil, že v zemi přibude „nejméně tisíc“ amerických vojáků a velitelství amerických sil na východním křídle Severoatlantické aliance. Prohlášení ministra Mariusze Blaszczaka následuje dva dny poté, co šéf Pentagonu Mark Esper informoval o stažení přibližně 12 000 amerických vojáků z Německa.

„Skvělá zpráva! USA a Polsko ukončily jednání o společné deklaraci o vojenské spolupráci, která uskuteční společnou vizi našich prezidentů,“ napsala na twitteru americká velvyslankyně ve Varšavě Georgette Mosbacherová. 

„Smlouva s USA o posílené obranné spolupráci bude brzy podepsána,“ avizoval Blaszczak podle televize TVN 24. Podle polského ministra se smlouva bude týkat „trvalé přítomnosti vojsk USA v Polsku“.

Až dosud byly americké jednotky, stejně jako jednotky dalších zemí NATO v Polsku a Pobaltí, rozmístěny na základě rotace, tedy po půl roce se střídaly. Rozmístění těchto sil následovalo po ruské anexi Krymu a po vypuknutí konfliktu na východě Ukrajiny na jaře 2014.

Blaszczak v pátek novinářům podle TVN 24 řekl, že jde o dobré zprávy z hleldiska bezpečnosti země. Hlavní práce byla podle něj vykonána, zbývá už jen přeložit text a dohodnout výrazy použité v anglické a polské verzi společné smlouvy. Ta podle něj „zaručí, že v Polsku bude rozmístěno přinejmenším o tisíc amerických vojáků více než dosud“ a v zemi také bude umístěno velitelství sboru pozemních sil USA, pod které budou spadat všechny americké jednotky na východním křídle NATO. 

Sborové velitelství může velet několika americkým divizím. „Svědčí to o mimořádné roli Polska ve vztazích s USA a o velmi dobré spolupráci,“ řekl ministr.

TVN 24 připomněla, že koncem loňského září prezidenti Donald Trump a Andrzej Duda podepsali prohlášení o vojenské spolupráci, které potvrzovalo přítomnost asi 4500 amerických vojáků v Polsku a slibovalo jejich posílení další tisícovkou mužů a žen.

Ministr obrany USA Mark Esper tento týden oznámil, že na základě rozhodnutí prezidenta Donalda Trumpa stáhnou Spojené státy z Německa zhruba 12.000 příslušníků americké armády. Z celkem 35 000 amerických vojáků v Německu jich má být zpět do vlasti převeleno 6400 a do jiných zemí v Evropě se jich přemístí 5400.

Tajemství zlatých adres. Pražská vila za půl miliardy je na prodej

Vila Na Zátorce 13 (Praha, 26. července 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Mohutná, ale v rámci okolní zástavby celkem nenápadná cihlová stavba v srdci diplomatické čtvrti pražské Bubenče je...

Kůže je zrcadlem vnitřních chorob, říká lékař. Jaké nemoci může ukázat?

Petr Arenberger, kožní lékař a ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyrážka s pupínky, puchýřky i problémová pigmentová znaménka dokážou pěkně znepříjemnit život, ale mohou být také...

Jak se dělá byznys za miliardy. Agent Paska o přestupu Součka i dalších

Pavel Paska | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jak se zrodil rekordní přestup záložníka Součka do Anglie? Kam asi tak půjde střelec Schick? Co očekává od zázračného...