Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Svět

Američan dostal čtyři miliony dolarů jako covidovou podporu, koupil za ně Lamborghini. Hrozí mu 70 let vězení

Modré vozidlo 2020 Lamborghini Huracan Evo Spyder. foto: Gold Coast Auto Gallery

MIAMI (FLORIDA) - Muž v americkém státě Florida získal od vlády podporu v boji proti koronaviru ve výši zhruba čtyř milionů dolarů (necelých 90 milionů korun) na provoz své malé firmy. Peníze ovšem zpronevěřil a koupil si za ně mimo jiné nejnovější typ vozu Lamborghini a další luxusní zboží. Nyní mu hrozí až 70 let vězení.
  11:19

Devětadvacetiletý David T. Hines, jenž žije v Miami, se v dubnu připojil k bezpočtu dalších společností, které žádaly podporu od federální vlády v rámci programu ochrany výnosů. Tento projekt byl vytvořen proto, aby se podniky mohly během pandemie udržet nad vodou a nemusely propouštět své zaměstnance. 

Američtí policisté chytili na dálnici pětiletého kluka za volantem SUV. Prý si jel koupit lamborghini

Hines ve své žádosti o podporu uvedl, že vede čtyři podniky s celkovým počtem 70 zaměstnanců a jeho měsíční náklady jsou čtyři miliony dolarů. A právě tuto částku podle dostupných informací od federálních úřadů získal. Během května pak Hines tyto peníze obdržel ve třech platbách a pokračoval ve vyplňování žádostí o další podporu. Celkem měl podle serveru The New York Times požádat o více než 13,5 milionu dolarů (přes 300 milionů korun).

S penězi naložil Hines po svém. Podle finančních záznamů utratil „většinu, ne-li všechny“ peníze za luxusní šperky, drahé oblečení, návštěvy resortů v oblasti Miami Beach a také za výdaje na webových seznamkách. Část peněz (asi třicet tisíc dolarů) zaslal pravděpodobně své matce.

Největší položkou, za kterou Hines získané peníze utratil, však byl nejnovější modrý luxusní vůz značky Lamborghini - 2020 Lamborghini Huracan. Za auto měl podle finančních záznamů utratit celkem 318 497 dolarů (více než 7,1 milionu korun). Vozidlo zaregistroval pod svým jménem a pod jednou ze svých společností.

Podle vyšetřovatelů jsou měsíční výdaje společností vlastněných Hinesem maximálně zhruba 200 000 dolarů, tedy zhruba pět procent částky, o kterou žádal. Pokud ho soud uzná vinným ze všech obvinění (bankovní podvod, vyplnění falešné žádosti o podporu a v neposlední řadě také provádění nezkonných transakcí), mohl by Hines strávit za mřížemi až 70 let.

Podobných případů je více

Podle názvů Hinesových firem se má jednat o společnosti zaměřené na stěhování, ačkoliv deník New York Times upozornil, že podle vyšetřovatelů firmy neměly žádné aktivní webové stránky. Na některé z nich si lidé v poslední době stěžovaly.

„Pan Hines je legitimním vlastníkem podniků, který, podobně jako miliony dalších Američanů, utrpěl obrovské ztráty během koronavirové pandemie,“ uvedl v prohlášení Hinesův právní zástupce Chad Piotrowski. „Pan Hines se moc těší na příležitost vypovědět i svou část příběhu, až přijde správný čas,“ dodal Piotrowski.

Podle serveru The Guardian se nejedná o ojedinělý případ. Kvůli zneužití vládních peněz a podobným případů je obžalováno zatím celkem 15 lidí ve státech Virginia, Texas nebo Ohio.

Autoři: