Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

V pozadí běloruských protestů doutná spor o jadernou elektrárnu. Litva nechce u hranic ruské reaktory

Svět

  5:00
MINSK/VILNIUS - Litva, malá pobaltská země, je ze sousedů Běloruska nejjednoznačnějším příznivcem tamní opozice. Právě na její území se uchýlila opoziční vůdkyně Světlana Tichanovská a tady odpůrci běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka zřídili svůj základní tábor.

Sporná elektrárna. Chladicí věže v malebné krajině severozápadu Běloruska čekají na spuštění reaktorů. foto: Reuters

Vztahy Běloruska a Litvy přitom ovlivňuje už přes deset let trvající spor o jadernou elektrárnu Ostrovec, kterou Bělorusko staví padesát kilometrů od litevské hranice a jejíž spuštění v současné době připravuje. První blok elektrárny by měl začít dodávat proud v prvním pololetí příštího roku, druhý o rok později.

Kauza Navalnyj je podvod, má držet Putina od Běloruska, říká Lukašenko

Spory sice zcela zastínily současné protesty, přitom jde o problém, který má bezesporu vliv na pozici Litvy vůči Lukašenkovu režimu. Pobaltské země Litva, Lotyšsko a Estonsko se nyní shodly na tom, že od momentu spuštění elektrárny přestanou od Minsku odebírat veškerou elektřinu. „S ohledem na situaci v Bělorusku obavy z jaderného nebezpečí jen rostou,“ prohlásil lotyšský premiér Krišjānis Kariņš.

Zákaz by se měl týkat jen běloruských zdrojů, Pobaltí chce výpadek nahradit nákupem energie „ze třetích zemí“. Vzhledem k provázanosti sítě se však docela dobře může stát, že elektřina z Ruska či Polska, nakupovaná přes prostředníky, nakonec stejně bude z Běloruska. „Litevské ministerstvo ekonomiky vypracuje metodiku, která nepustí na trh běloruskou elektřinu, pokud by šla oklikou z Ruska,“ píše lotyšský portál Baltnews.

Obavy z jádra

Lotyšsko a Estonsko hodlají orientovat svoji energetiku na využití větru. Mají k tomu vzhledem k blízkosti Baltského moře ideální klimatické podmínky. Litva je však v horší situaci a elektřinu bude muset nadále kupovat možná i dráž než doposud.

Současný jaderný spor mezi Běloruskem a Litvou má kořeny v roce 2006, kdy běloruský vůdce Alexandr Lukašenko oprášil sovětskou ideu vybudovat v regionu jadernou elektrárnu. Ze čtyř vytipovaných lokalit vybrala vláda oblast poblíž městečka Ostrovec na severozápadě země.

Stavbu plně kontroluje i financuje Rusko, které dodává své reaktory třetí generace typu VVER-1200 o hrubém výkonu 1194 megawattů. Dodavatelem je ruská společnost Atomstroiexport, 90 procent z ceny projektu, jež v přepočtu činí 200 miliard korun, hradí úvěr rovněž poskytnutý Moskvou, která si vyhradila i monopol na dodávky paliva.

Lukašenko obvinil Česko a další země. Podle něj ovlivňují nynější protesty, Bělorusko ale není v těžké situaci

Staveniště navštívila před rokem maďarská delegace. Bloky stejného typu by totiž měly být v elektrárně Paks II, kterou buduje Budapešť, přitom hodlá postupovat stejně jako Bělorusko prostřednictvím půjčky z Moskvy.

S velkou ostražitostí sleduje už od samého počátku výstavbu ostrovecké elektrárny Litva. Vláda ve Vilniusu původně protestovala i proti plánům Moskvy postavit další jaderné bloky v Kaliningradské oblasti Ruska, z toho před několika lety sešlo. Sama Litva měla také na svém území atomovou elektrárnu poblíž města Ignalina. V roce 2009 ale její provoz zastavila a její areál se nakonec proslavil tím, že se tu natáčel seriál HBO o havárii v Černobylu.

Rusko přebírá iniciativu

Nezdá se však, že by si Bělorusko s Moskvou v zádech z litevských protestů cokoli dělalo. V zemi sice dál pokračují protesty, policie však proti nim zasahuje s čím dál větším důrazem. Jednotky OMON rozehnaly v první školní den studentský protest a ve středu pak živý řetěz v metropoli Minsk.

Úřady už tradičně bez skrupulí zadržují novináře a brání jim v práci, „novinkou“ jsou v posledním týdnu cílená zatýkání lídrů stávek a aktivistů opozice. Do Polska tak odjel jeden ze členů Koordinační rady opozice, bývalý ministr kultury Pavel Latuška. Provládní média informovala, že opozičníka vyvezl v kufru svého auta polský velvyslanec, Latuška to ale popřel s tím, že nejde o útěk. „Mám naplánované schůzky ve Varšavě, chystám se navštívit Vilnius a také jednat na ministerstvu zahraničí, s litevskými poslanci a členy Evropského parlamentu,“ sdělil.

V samotném Minsku se pak iniciativy stále více ujímá Rusko, které se už jasně postavilo za Lukašenka. Ministr zahraničí Sergej Lavrov odsoudil aktivity běloruské opozice a vše by měla korunovat v příštích dnech schůzka Lukašenka s Vladimirem Putinem v Moskvě.

Autor:

Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!
Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!

30 uživatelů eMimina mělo možnost otestovat krém na nohy od Manufaktury z kolekce Louka. Pomohl vám na suchou a hrubou pokožku chodidel? Přečtěte...