25. července 2019 20:06 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V Rakousku pátrají po ruském špiónovi. Léta prý úkoloval armádního plukovníka

Rakouská policie - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rakouská policie - ilustrační foto. | foto: Reuters

Vídeň Rakouská prokuratura ve čtvrtek oznámila, že vydala zatykač na ruského občana, kterého považuje za příslušníka ruské vojenské rozvědky GRU a který podle ní léta za peníze získával tajné informace od nyní penzionovaného plukovníka rakouské armády. Informoval o tom deník Kurier. Rakouský armádní důstojník je už delší dobu ve vazbě a čelí mimo jiné obvinění z vyzrazení státního a vojenského tajemství.

Rakouské úřady pátrají po 65letém Rusovi Igoru Zajcevovi a na jejich žádost byl vydán i evropský a mezinárodní zatykač. Podle agentury APA je muž podezřelý, že ve službách GRU prováděl v zemi výzvědnou činnost v neprospěch Rakouska. Využíval k tomu prý zejména úzké kontakty s už dříve zatčeným důstojníkem, který naposledy působil v oddělení plánování na ministerstvu obrany. Rakušan mu podle prokuratury předával informace od roku 1992 až do loňska a inkasoval za to desetitisícové sumy v eurech, celkově prý dostal statisíce eur.

Obhájce vyšetřovaného rakouského exdůstojníka uvedl, že jeho klient obvinění odmítá a o údajných kontaktech se Zajcevem nic neví.

ČTK

Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci
Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci

Výchova dětí je těžká disciplína a neexistuje univerzální návod. Jak potrestat dítě, které neposlouchá? Fyzické tresty, zákazy nebo stačí jen domluva? Odborníci v tom mají jasno.

Najdete na Lidovky.cz