Úterý 29. listopadu 2022, svátek má Zina
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Muž zaútočil na redakci deníku v Annapolisu. Mrtvých je 5, dva lehce zranění

Média

  21:40aktualizováno  29. června 10:42
ANNAPOLIS - Útok střelce v redakci deníku The Capital ve městě Annapolis v americkém státě Maryland si ve čtvrtek vyžádal pět mrtvých. Oznámila to policie s tím, že dva další byli lehce zraněni. Mluvčí města Annapolis podle agentury AP uvedla, že útočník byl dopaden. Podle amerických médií měl střelec dlouholetý spor s redakcí, kterou kvůli jistému článku žaloval za pomluvu.

Lidé prchající z redakce annapoliského deníku The Capitol. foto: ČTK

Podle agentury Reuters jde o jeden z nejhorších útoků na americká média za poslední léta. Svědci, které citovala agentura Reueters, popsali, že muž po vstupu do budovy zapálil dýmovnice a poté se prostřílel do redakce skleněnými dveřmi. Vzápětí pálil na lidi v místnosti: zastřelil čtyři novináře a obchodní asistentku.

Vyšetřovatelům se již podařilo útočníka identifikovat, je to běloch ve věku téměř 40 let. Podle informací agentury AP se muž očividně snažil rychlé identifikaci zabránit, neboť si poškodil bříška konečků prstů tak, aby nebylo možné použít k určení identity otisky. Identita nakonec byla stanovena na základě porovnání fotografií tváře. Jméno útočníka policie nezveřejnila.

Podle amerických médií střílel osmatřicetiletý Jarrod Ramos. Agentura Reuters uvedla, že měl dlouhodobý spor s redakcí: v roce 2012 ji a jednoho jejího tehdejšího novináře zažaloval za pomluvu. Marylandský soud v roce 2015 potvrdil verdikt soudu nižší instance, který deník v kauze osvobodil.

28.června 2018 v 22:49, příspěvek archivován: 28.června 2018 v 22:55

Prior to departing Wisconsin, I was briefed on the shooting at Capital Gazette in Annapolis, Maryland. My thoughts and prayers are with the victims and their families. Thank you to all of the First Responders who are currently on the scene.

„Sto sedmdesát lidí se nám podařilo evakuovat z budovy,“ oznámili policisté. Okolí incidentu je uzavřené a policie vyzvala obyvatele, aby se k místu nepřibližovali. Na místě je zvláštní jednotka pyrotechniků, kteří budovu a okolí prohledávají kvůli možným nastraženým výbušninám. Podle policie byla v objektu patrně nalezena výbušnina, která byla zneškodněna.

Jeden z redaktorů deníku Phil Davis se během čekání na rozhovor s policisty rozhodl svěřit se s některými zážitky na svém twitterovém účtu. „Střelec útočil na několik lidí v mé kanceláři, někteří z nich jsou mrtví,“ uvedl Davis. „Prostřelil skleněné dveře do kanceláře a pak začal pálit na několik zaměstnanců,“ popisuje. „Není nic příšernějšího než slyšet, jak zastřelí několik lidí, zatímco se schováváte pod stolem, a pak uslyšet, jak ten muž se zbraní přebíjí.“ Média dříve uváděla, že použitou zbraní byla zřejmě brokovnice.

28.června 2018 v 21:46, příspěvek archivován: 28.června 2018 v 21:59

There is nothing more terrifying than hearing multiple people get shot while you're under your desk and then hear the gunman reload

Podle reportéra Toma LoBianca následně Davis popisoval útok jako pobyt ve válečné zóně. „Jsem policejní reportér. Píšu o podobných věcech - ne přesně o takových, ale o střílení a smrti - pořád. Ale když se teď snažím vysvětlit, jak traumatizující to je, schovávat se pod stolem, dochází mi, že dokud tam nejste, nevíte, jak beznadějný pocit to je,“ řekl Davis. Schovával se až do chvíle, kdy útočník bez zjevného důvodu přestal střílet. „Nevím, proč přestal,“ uvedl redaktor.

Státní složky zajišťují místo činu.
Budova annapoliského deníku The Capital, v níž došlo ke střelbě.

Policie vyšetřuje střelbu jako lokální incident a nemá podezření na terorismus. Šéf místní policie William Krampf v noci na tiskové konferenci uvedl, že redakce byla před útokem na sociálních sítích terčem hrozeb. Zda za vyhrožováním stál útočník, policejní šéf neuvedl.

Marylandský guvernér Larry Hogan prohlásil, že ho zpráva o tragédii v Annapolisu naprosto zdrtila. O incidentu byl informován také prezident Donald Trump. Na svém twitterovém účtu uvedl, že se za oběti útoku modlí.

Deník The Capital přináší zpravodajství z hlavního města Marylandu a sousedních okresů. Vlastníkem deníku je společnost Baltimore Sun Media Group.

Policejní šéf Krampf řekl, že redakce deníku byla před útokem na sociálních sítích terčem hrozeb. Zda za vyhrožováním stál útočník, jasné zatím není.

Deník The Capital přináší zpravodajství z hlavního města Marylandu a sousedních okresů. Vlastníkem deníku je společnost Baltimore Sun Media Group.

Nejhorší masakr novinářů zažily v roce 2009 Filipíny

 • 1. srpna 1994 - Mohutný výbuch nálože rozmetal budovu redakce deníku Corse-Matin v korsickém Ajacciu. Nikdo nebyl zraněn, materiální škody byly značné. Za devět měsíců to byl již druhý případ, kdy neznámí pachatelé zaútočili na francouzském středomořském ostrově proti místním sdělovacím prostředkům.
 • 7. srpna 2000 - Smrt čtyř osob si v baskickém Bilbau v blízkosti redakce provládního deníku El Mundo vyžádala exploze výbušnin, které oběti (údajně členové ETA) vezly ve svém autě; jednou z obětí byl Francisco Rementeria, šéf komanda Vizcaya.
 • 12. října 2006 - Členové ozbrojeného komanda přepadli v irácké metropoli Bagdádu budovu sunnitské satelitní televize Aš-Šaabíja a zabili 11 lidí. Mezi mrtvými byl i generální ředitel televize.
 • 23. listopadu 2009 - Členové vlivného filipínského klanu Ampatuanů zmasakrovali kolonu politického protivníka, který se chtěl ucházet spolu s šéfem klanu Andalem Ampatuanem o guvernérský úřad. Masakr se odehrál ve městě Ampatuan v jihofilipínské provincii Maguindanao. Vyžádal si 57 obětí, včetně asi 34 novinářů a mnoha žen, a je označován za nejhorší masakr v dějinách Filipín a za údajně nejhorší masakr novinářů v historii. V březnu 2014 bylo postaveno před soud 28 údajných pachatelů, mezi nimi i Andal Ampatuan junior. Proces zatím neskončil. Z podílu na masakru a jeho iniciování bylo obviněno celkem 103 osob, mezi nimi i exguvernér Ampatuan, který v roce 2015 zemřel.
 • 2. listopadu 2011 - Neznámí útočníci podpálili pařížské kanceláře satirického časopisu Charlie Hebdo, který si v posledním čísle dělal legraci z islámu. Při žhářském útoku nebyl nikdo zraněn, podle policie ale požár způsobil značné škody. Útočníci napadli také internetové stránky časopisu, kde se objevil obrázek mešity a nápis "není jiného boha kromě Alláha".
 • 7. ledna 2014 - Střelba v pařížském sídle satirického týdeníku Charlie Hebdo si 7. ledna vyžádala 12 mrtvých, o den později zahynula při přestřelce jedna policistka, 8. ledna při útoku na obchod s košer potravinami zemřeli další čtyři lidé. Za tři dny zahynulo ve Francii v souvislosti s útoky 17 lidí a tři pachatelé, které zastřelili policisté.
 • 27. dubna 2015 - V Libyii bylo nalezeno pět zavražděných zaměstnanců libyjské televize, kteří byli uneseni organizací Islámský stát (IS) v sprpnu 2014. 26. března 2018 - Kolumbijský gang vedený bývalými povstalci z Revolučních ozbrojených sil Kolumbie (FARC) unesl na hranici s Ekvádorem tři ekvádorské novináře pracujících pro list El Comercio. V červnu byla nalezena jejich těla.
 • 30. dubna 2018 - Čtyři desítky lidí zahynuly při nových útocích v Afghánistánu. Dvojice sebevražedných atentátníků v Kábulu zabila nejméně 25 lidí a 49 jich zranila. Mezi mrtvými bylo devět afghánských novinářů včetně fotografa agentury AFP a dvou reportérů Rádia Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL). K útoku se přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS).
 • 28. června 2018 - Střelec v redakci Capital Gazette ve městě Annapolis v americkém státě Maryland zastřelil pět lidí a dva další lehce zranil. Policie oznámila, že redakce byla před útokem na sociálních sítích terčem hrozeb. Zda za vyhrožováním stál útočník, jasné zatím není.
Autor:

Vyhrajte roztomilou kočičku Žofku z kolekce My Fuzzy Friends od Bambule
Vyhrajte roztomilou kočičku Žofku z kolekce My Fuzzy Friends od Bambule

Roztomilé plyšové zvířátko My Fuzzy Friends Ospalá kočička Žofka čeká, kdo ji v soutěži vyhraje a vezme domů. Co pro to musíte udělat? Stačí se jen...

Mohlo by vás zajímat