Středa 8. května 2024, Den vítězství
130 let

Lidovky.cz

V ruském parlamentu sedí třicítka miliardářů

Svět

  12:50
MOSKVA - Nejbohatším Rusem už není majitel Chelsea Roman Abramovič. Žebříček vedou obchodníci s barevnými kovy. Nejnovější pořadí nejbohatších Rusů, které sestavil časopis Financ, bude zveřejněno až 12. února.

Roman Abramovič (vpravo) na zápase klubu Chelsea, který vlastní. foto: Tsafrir AbayovČTK

Největší novinka však již pronikla na veřejnost. Gubernátor Čukotky a sběratel superdrahých jachet Roman Abramovič se už nemůže pyšnit titulem nejbohatší Rus. Nepropadl se sice hluboko, zůstává na „slušném“ druhém místě, ale o prvenství podle ekonomických expertů prokazatelně přišel, a navíc mu hrozí i ztráta druhé pozice.

Seznam je tvořen pouze lidmi, jejich jmění přesahuje částku dvou miliard rublů. Těch je několik set. Proto jsou mezi nimi ještě zvláště zvýrazněni tzv. dolaroví miliardáři – těch je jen několik desítek. Zajímavá nejsou ani tak jména, která seznamu vévodí, ale skutečnost, že deset nejbohatších osob v Rusku za loňský rok dále bohatlo, a to výrazněji než v letech předešlých. Jejich úspory se zvětšily o 53 procent a dohromady tato desítka nasbírala úctyhodných 145 miliard dolarů.

Dalším významným výsledkem zkoumání časopisu Financ je fakt, že v Rusku je koncentrace bohatých mimořádně vysoká mezi politiky. Jen v ruském parlamentu sedí 32 rublových miliardářů. Celkem je jich v Rusku něco přes 700, podíl politicky aktivních je tak mezi bohatými Rusy skutečně obrovský. Kromě politického vlivu může být na poslaneckých funkcích přitažlivá i imunita. Hlavní pozornost se ale soustředí na dolarové miliardáře, a především na dosud nejbohatšího z nich – Romana Abramoviče, který je také politicky aktivní a jako gubernátor Čukotky byl často hostem v Kremlu.

Nyní ho na přední příčce vystřídal nejspíš někdo z králů metalurgie. Mohou to být majitelé společnosti Nornikel Vladimir Potanin nebo Michail Prochorov (Časopis Financ zatím úplný seznam drží v tajnosti). V roce 2006 se ceny barevných kovů vyšplhaly k historickému maximu, a i když se ve srovnání s ropou a plynem o tomto odvětví mluví méně, jeho význam stoupá.

Zásadně vloni zbohatli i obchodníci v maloobchodní síti. To je novinka – k velmi bohatým lidem se začínají řadit i ti, kteří neobchodují s nerostným bohatstvím. Boom zažívá také investiční a finanční sektor, stavebnictví a obchod s nemovitostmi. Proto velké šance předhonit Abramoviče s jeho 19 miliardami dolarů má i Michail Fridman z finančního království Alfa-Group.

První „poctiví“ miliardáři Novinkou je nástup miliardářů, kteří už nezbohatli díky „divoké privatizaci“ socialistického majetku, ale začali podnikat od nuly. Patří mezi ně například majitel obchodní sítě Magnit Sergej Galickij nebo bankéř Rustam Tariko, šéf společnosti Russkij standart. Při starém zůstává počet žen miliardářek. Ten se ustálil na číslici jedna – manželce moskevského starosty Jurije Lužkova se šesti miliardami dolarů.