Čtvrtek 20. ledna 2022, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V Rusku byl odhalen památník legionářům

Svět

  13:35
ČELJABINSK - Českoslovenští legionáři se v Čeljabinsku na Uralu po více než devíti desetiletích dočkali pomníku, zvěčňujícího jména někdejších padlých. Na slavnostní odhalení přišly nejen oficiální delegace, ale i pár set místních obyvatel.

V Čeljabinsku na Uralu byl 20. října odhalen památník československým legionářům, kteří v roce 1918 zahynuli v boji s bolševiky. foto: ČTK

"Je mi ode dnešního dne mnohem líp, protože památník připomíná mimo jiné i mého dědečka, který zmizel ve víru bojů," řekla osmašedesátiletá Valerija Grigorjevová, která na slavnost přijela až ze sousední Kurganské oblasti.

ČTĚTE TAKÉ:

Pomník v podobě pamětní desky a připojených "vagonů" se jmény 262 padlých a nezvěstných legionářů stojí u místního nádraží. Právě zde se 14. května 1918 odehrál "čeljabinský incident", který stál na počátku legionářské anabáze, kdy pár desítek tisíc Čechoslováků ovládalo v bolševickém Rusku obrovské území podél Transsibiřské magistrály od Povolží až po jihosibiřský Irkutsk.

Vlna odporu
Ačkoliv pomník vyvolal na internetu a v místních médiích vlnu odporu, na místě se novinářům podařilo zahlédnout jen jediného demonstranta, postaršího muže s transparentem protestujícím proti "interventům". "Naši sovětští vojáci se takového pomníku nedočkali," vysvětlil své pohnutky.

Během slavnosti však i z úst čeljabinského vicegubernátora Sergeje Kamykova zaznělo, že legionáři ještě v řadách carské armády bránili Rusko před Němci a následně se pojednou ocitli uprostřed bratrovražedné občanské války. "Po téměř sto letech je však na místě splnit si uctěním padlých lidskou povinnost," zdůraznil.

PSALI JSME:

"Žádný národ nemůže být svobodný, pokud si neváží své minulosti. Dnes obnovujeme historickou paměť," dodal Sergej Davydov z čeljabinské radnice a připomněl, že původní pomník padlým legionářům postavili ze svých peněz místní občané, než byl za komunistického režimu zničen.

Historické otazníky
Odhalení pomníku chápe český ministr kultury Jiří Besser i jako důkaz, že Češi, Slováci a Rusové jsou s to hovořit i o velkých otaznících ve společné historii. "Potěšilo mě, že přišly stovky lidí, kteří toto chápou. A jeden nespokojený se v demokratické společnosti vždy najde," dodal.

"Ceremonie byla velmi důstojná. Svědčí to o tom, že je to naše společná historie. Lidé, kteří se nesnaží poznat pravdu o svých dějinách, nejsou svobodní, národy, které si neváží svých hrdinů, nejsou sebevědomé. Jsem rád, že Češi jsou už svobodný národ a že máme tady v Rusku řadu podporovatelů, kteří chápou roli československých legionářů v ruských dějinách," řekl český velvyslanec v Rusku Petr Kolář.

Podle Jindřicha Sitty z legionářské obce zůstaly v ruských stepích hroby více než 3500 legionářů, jimž je záhodno splatit dluh, aby mohli klidně spát. Na Urale byly pomníky legionářům již dříve odhaleny v Jekatěrinburgu a Nižním Tagilu.

Autoři: ,

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!