Úterý 3. srpna 2021, svátek má Miluše
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vyrovnávání s Kosovem: Srbsko odsoudilo 9 vojáků za vraždy civilistů

Svět

  18:35
BĚLEHRAD - Devět bývalých příslušníků Jugoslávské armády odsoudil v úterý v Bělehradě zvláštní soud pro válečné zločiny k trestům vězení v celkové délce 106 let. Uznal je vinnými z toho, že v roce 1999 povraždili v Kosovu více než 120 albánských civilistů. Rozsudek je nepravomocný a všichni odsouzení vinu popírají. Obhájci již oznámili, že podají odvolání, informovala na svém webu televize B92.

Památník ve Smirë, Kosovo foto: WikipediaReprofoto

Odsouzení se podle prokuratury v dubnu a v květnu 1999 zúčastnili dvou útoků na čtyři vesnice v okolí města Peć na západě Kosova, při nichž bylo zabito 120 Albánců. Některé z obětí byly spáleny v domech, kde je vojáci zabili. Těla mnohých pak byla zahrabána do různých společných hrobů.

Tři z odsouzených poslal soud do vězení na 20 let. Tresty dalších se pohybují od dvou do 15 let odnětí svobody.

Šlo o přímé útoky na civilisty

Předsedající soudkyně Snežana Garotičová při zdůvodnění verdiktu mimo jiné poukázala na to, že zločiny v obcích Ćuška, Zahač, Ljubenić a Plavljane nebyly spáchány během bojů s povstaleckou Osvobozeneckou armádou Kosova (UÇK) ani během náletů NATO. Zdůraznila, že šlo o přímé útoky na civilisty.

Prokuratura v obžalobě uvedla, že souzení při vraždění, znásilňování, ničení majetku a dalších zločinech projevili mimořádnou bezohlednost a surovost. Nejmladší oběti bylo 19 let a nejstarší 87.

V souvislosti s vražděním v uvedených kosovských vesnicích se na veřejnosti hovořilo o tom, že pachatelé byli členy polovojenské skupiny zvané Šakalové. Garotičová ale zdůraznila, že tyto zločiny nemají na svědomí žádné polovojenské formace, nýbrž regulérní jednotky tehdejší Jugoslávské armády.

Autoři: ,

LETNÍ SOUTĚŽ: Sdílejte svoje tipy na výlety i ve 4. týdnu a hrajte o krásné ceny
LETNÍ SOUTĚŽ: Sdílejte svoje tipy na výlety i ve 4. týdnu a hrajte o krásné ceny

Vítejte ve 4. týdnu letní soutěže. I v tomto týdnu vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi, hodnoťte výlety ostatním a vyhrajte jednu z 10 týdenních...

Mohlo by vás zajímat