23. února 2018 12:52 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V Tokiu stříleli dva muži na úřad KLDR. Policie je zatkla

Budova metropolitní vlády (radnice). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Budova metropolitní vlády (radnice). | foto: wikimedia

TOKIO Japonská policie zatkla dva muže, kteří čelí podezření, že v pátek časně ráno vypálili několik střel na tokijský úřad, jenž de facto plní funkci severokorejského velvyslanectví. Podle policie šlo o ultrapravicové aktivisty, uvedla agentura AFP.

Útočníci stříleli na Generální asociaci korejských obyvatel Japonska (Čchongrjon). To je skupina, která sympatizuje s vládou KLDR a zastupuje etnické Korejce v Japonsku, sdělila tokijská metropolitní policie.

Muži ve věku 46 a 56 let podle japonských úřadů přijeli dodávkou před zmíněný úřad a jeden z nich pak vypálil několik ran. Při incidentu byla poškozena vrata objektu, nikdo ale neutrpěl zranění.

Motiv útoku není znám. Japonská média uvedla, že zadržení muži v minulosti organizovali protesty, při kterých kritizovali uvedenou skupinu spojenou s režimem v Pchjongjangu.

K ostře sledované budově ihned přispěchala policejní hlídka, dvojici na místě zatkla a zabavila jí zbraň. Muži čelí obvinění z poškození budovy a mohli by být také obviněni z porušení zákonů o držení zbraní, napsala agentura AP.

Asociace Čchongrjon v prohlášení střelbu odsoudila jako „teroristický čin“. Uvedla také, že „nepřátelská politika“ japonské vlády podněcuje nenávist ke Korejcům v Japonsku.

23.února 2018 v 08:42, příspěvek archivován: 23.února 2018 v 12:43

2 men arrested in #Tokyo after firing shots at pro-#NorthKorea group #Chongryon's headquarters #japan #guns https://t.co/h7aPoD3Wwy

Japonsko neudržuje se Severní Koreou diplomatické vztahy a mezi oběma zeměmi panuje napětí kvůli severokorejské neochotě vzdát se raketových a jaderných zbrojních programů. Dvě z testovaných severokorejských raket v loňském roce přeletěly přes japonské území.

Podle AP ale žijí v Japonsku desetitisíce etnických Korejců, kteří sympatizují se severokorejským režimem a mají v KLDR příbuzné.

ČTK